Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Když jsem umírala

85%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Když jsem umírala Originální název: As I Lay Dying
Poprvé vydáno celosvětově: 1930

Nejnovější vydání:
Odeon - 1967
Počet stránek: 265
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 26x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 26x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1967) 265

Román, tragikomický příběh ze života bílé chudiny amerického Jihu, popisuje desetidenní pohřební pouť provázenou přírodní katastrofou. Za této pohřební cesty, jejímž důvodem je splnění posledního přání umírající matky početné rodiny, že bude pohřbena v Jeffersonu, členové svým jednáním a mluvou odhalují své charaktery a důvody svých činů, přičemž čtenář je do děje vtahován tím, že musí dialogy a jednání osob domýšlet a kombinovat a sám si tak celý příběh objevovat.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

svobodka
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 11. 2012, 16:56
O téhle knize musím říci, že vzhledem k jejímu rozsahu jsem ji četla nejdéle ze všech mnou přečtených knih. Jazyk i sloh mě úplně vyčerpávaly. Tím ale nechci říci, že by se mi nelíbila, naopak. Jsem jí vděčná, že mě přivedla k dalším knihám Faulknerovým, který se stal jedním z mých nejobdivovanějších spisovatelů.
Emma89
40% 40% 40% 40% 40%
  19. 7. 2015, 13:49
Když se někdo baví o tomto díle, hned se mi vybaví věta, která v něm zazněla: "Moje matka je ryba.". A stejně nesmyslně jako tato věta mi zněla celá knížka. Struktura díla je na mě moc chaotická. Jakmile si zvyknete na to, jak jedna postava (vypravěč) mluví a uvažuje, rázem se změní a vy si musíte zvykat na vypravěče nového. Příběh je zde celkem bezpředmětný, důležitější je imho vykreslení postav a jazyková struktura. Kdo je ale zastáncem modernismu a postmodernismu, knížku si určitě oblíbí. Není to nic na noční čtení v posteli, tady to chce zapojit mozek.
Liwilterhage
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 2. 2012, 12:25
Pokud mám být zcela upřímná, ze začátku jsem byla hodně skeptická.
Četla jsem dříve Svatyni od Faulknera a moc jsem nevěřila, i díky zdejšímu hodnocení, že kniha Když jsem umírala bude lepší. Představovala druhou šanci pro W. Faulknera, aby mi dokázal, že jsem se v jeho spisovatelském umění nezmýlila. Byla jsem přesvědčená, že právě díky jeho typickým vypravěčským metodám, destrukci věty a destrukci stavby příběhu, jsem byla opět destruktivně odsouzena k destrukci jeho díla.
Ale nakonec odborník žasne a laik se diví. Velice mile jsem byla během četby překvapena jeho představováním jednotlivých členů rodiny Bundrenů, kteří se vydali na desetidenní pohřební pouť.
Především u Darla jde vidět, jak si dal autor záležet na propracování jednotlivých Darlových vět. Při četbě čtenář dobře pozná, že "tenhle svět není Darlův svět; tenhle život není jeho život."
I když jde opět poznat, že Faulkner neměl moc zájem o vysvětlování složitých duší žen (zaměřuje se spíše na vykreslení mužských postav ve svých dílech) a něco si jednoduše bude muset čtenář domýšlet, myslím si, že čtyři hvězdy si kniha určitě zaslouží.
A jen menší rada na závěr: pokud se budete ze začátku cítit hodně zmateni - je to v pořádku - autor si to přeje.