Frodova cesta

Frodova cesta Originální název: Frodo’s quest : living the myth in The Lord of the Rings

Alman - 2004
ISBN: 80-86766-06-3

Alman (2004) 80-86766-06-3 131

Podnázev: příběh Pána prstenů a náš život
"Frodo je jako kdokoli z nás", poznamenal režisér filmové trilogie Pán prstenů Peter Jackson při slavnostním předávání cen Akademie v roce 2002.

Tento výrok tvoří základní myšlenku výjimečné knihy, kterou právě držíte v ruce.

Její autor, Robert Ellwood, badatel v oboru světových náboženství, v ní zkoumá esoterický duchovní význam epické fantazie J. R. R. Tolkiena Pán prstenu. Nachází v ní starobylou moudrost o cestě hledání, na niž jsme všichni povoláni.

Nová návštěva Středozemě je příležitostí pro osobní objevování. Ellwood vykládá Tolkienův epos jako příběh každého z nás, příběh poznávání, smrti, znovuzrození a vítězství nad zlem. Ukazuje nám, jak lze v každé z postav rozpoznat archetyp, s nímž se můžeme setkat sami v sobě: archetyp duchovního učitele, jakým je Gandalf, archetyp přítele jako Sam, anebo snad i archetyp stínu, představovaný například skřety či Prstenovými přízraky.

Tato okouzlující a důvtipná kniha je vysoce originální interpretací nejhlubších vrstev velkého Tolkienova mýtu. Milovníci Pána prstenu budou nadšeni!

Robert Ellwood, Ph. D. je emeritním profesorem vědy o náboženství. Působil na univerzitě v jižní Kalifornii. Napsal knihu Many Peoples, Many Faiths (Mnoho národů, mnoho vyznání) a vyznamenané dílo Finding Deep Joy (Nalezení hluboké radosti).
Je členem losangeleské Mýtopoetické společnosti, jejíž členové pořádají průvody městem v maskách hobitů, elfů, trpaslíků a čarodějů. Podle Roberta Ellwooda je to „pohled neobvyklý i pro Hollywood“. (Založil/a: ssuva)