Zrcadlo, které se opožďuje

Zrcadlo, které se opožďuje

Československý spisovatel - 1964

Československý spisovatel (1964)

Doslovem Sen - fantazie - skutečnost opatřil Jan Kristek

Sbírka z roku 1927, kdy Weiss vystoupil na literární scénu hned třemi vydanými svazky najednou a upozornil na sebe jako nesporný a originální talent. Také zde ho lákal zdánlivě jednoduchý, až rodokapsový děj, ovšem ponořený do šerosvitu fantastického třeštění. Experimentuje však i s jinými literárními postupy, jako v povídce Rádio – růže – ruka, kdy se v textu snaží vyvolat pocity diváka shlížejícího prudce stříhaný film. Titulní povídka je založena na vtipném, čistě scifistickém nápadu: jde o zrcadlo, doslova „zdržující“ světlo, takže je schopno prozradit děje již uplynulé. (Založil/a: ssuva)

nevermore
  12. 10. 2013, 11:30
Zrcadlo, které se opožďuje považuju za vrchol tvorby Jana Weisse. Nemyslím jen titulní povídku, o zrcadle, které uchovává obraz po nějakou dobu a promítá ho později, čímž vznikají zvláštní situace, ale třeba i povídku "Rádio-Růže-Ruka", o tom, kam jsme schopni za svým idolem/láskou/... až dojít.
bratr_jezek
  14. 7. 2016, 23:34
Sbírka originálních povídek je moc pěkná a čtivá a titulní povídka je naprosto super. Docela bych chtěl být tím, kdo vidí scény v zrcadle, které se opožďovalo a promítalo obrazy jako ze skryté kamery (kdo četl, určitě se usmívá stejně jako já)