Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě

Odeon (1971)
František Borový (1932)

Podnázev : nejtěžší léta Jana Welzla

V roce 1933 vydalo nakl. Moravský legionář Brno

Zdá se to neuvěřitelné, ale co do počtu vydání knih nesoucích jméno autora Jan Welzl, řadí se tím náš cestovatel mezi nejvydávanější autory české literatury.

Jeho knihy se dočkaly od roku 1928 mnoha vydání a jsou vydávány doposud. Největší popularitu a pozornost ale vzbudily ve třicátých letech minulého století, kdy byly vydány v mnoha zemích. Snad nejvíce jich bylo vytištěno roku 1932, kdy knihu Třicet let na zlatém severu vydalo i anglické nakladatelství Allen&Unwin a americký Mackmillan v nákladu 150 000 výtisků. Kniha obdržela cenu čtenářského klubu a stala s v USA dokonce knihou měsíce.

Příhody Jana Welzla se také objevovaly v mnoha novinových článcích, pod kterými byli podepsání například Karel Čapek, Julius Fučík, Edvard Valenta, Břetislav Golobek, Rudolf Těsnohlídek, Ctibor Lolek a mnoho dalších. Těch článků jsou stovky. (Založil/a: ssuva)

Rames
  10. 10. 2014, 13:25
Toto vyprávění je o návštěvě pana Welzla v Praze za účelem sepsání jeho dobrodružství. Uvíznul totiž v Evropě a neměl peníze na cestu spět na sever . Byl tudíž ochoten za poplatek povyprávět cokoli a komukoli. To ale nic nemění na obdivuhodnosti tohoto muže a jeho schopnosti přežít.
......." A na kterém leží severní točna?"
"To tam v tech knižkách taky mosiš mět. A nehledé to,já tě to jaksepatří povim. Severni točna leži na devadesátym stupňu. Mně možeš věřit!"
"Pane Welzl, to jsou stupně severní šířky."
"Severni šiřky?"
"Ale co stupně východní a západní délky?"
"Jaky delky?"
"Ještě jedny stupně, na které je země rozdělena. Ty stupně, podle kterých se určuje poledne."
"No, u nás tak na poledne nedržíme jak tady u vás. Dyž má člověk hlad , tož sa nacpe a je to tak nálepči."........
Kiv Čitrem
  3. 7. 2014, 18:57
Mám jen hnidopišskou připomínku - autoři knihy jsou dva. Nemělo by se zapomínat na Edvarda Valentu.

Je to nádherný text o lásce k životu, bez ohledu na to, co si myslí ostatní... To je tím pádem tak :)