Můj soused je čaroděj

Můj soused je čaroděj

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-832-2

Jota (2011) 978-80-7217-832-2 160

Čarovná a fascinující vyprávění, hrající všemi barvami Afriky, rozeznívají tóny nočních serenád, dýchají opojnými vůněmi květů, bodají ostrými slunečními paprsky a chutnají po exotickém ovoci.
Chtěli byste vědět, odkud vane v Zambii zlý vítr? Afrikanistka Kateřina Mildnerová sepsala na základě svého intenzivního výzkumu na černém kontinentu pozoruhodné příběhy o místním lidovém fenoménu čarodějnictví a léčitelství, který pochází ještě z dávných předkoloniálních dob. Prostřednictvím knihy balancující na hranici cestopisu a beletrie se tak přenesete do všedního života Lusaky, hlavního města Zambie, jehož nedílnou součástí jsou hustě obydlené čtvrti compoundy, epidemie, zkorumpovanost, nadzaměstnanost, chudoba a AIDS stejně jako tradiční léčitelství a víra v zázračnou moc bylin, kouzel a magie. Autorce se podařilo dostat do blízkosti ngangů-léčitelů, již se těší u místních obyvatel značnému respektu, a účastnit se tak obřadů rituálního čištění, zaříkávání, vymítání zla a oživování mrtvých. Na rozdíl od západní medicíny je tu nemoc, ale i nejrůznější problémy jako třeba neúroda či nepřízeň duchů, neúspěch manželství a smůla v podnikání vnímána v širším sociálním a duchovním kontextu, příčina je pak spojována buď s agresí určitého člověka ? čaroděje, nebo rozhněvaného ducha či předka… (Založil/a: ssuva)

Buriška
  3. 11. 2016, 20:08
Tato kniha představuje vyprávění ženy, která se zajímá o techniky voodoo, čarodějnictví a léčitelství Afriky. Popisuje několik případů vyléčení lidí posedlých jinou bytostí. Velmi působivé vyprávění. Pokud někoho tyto věci zajímají, tak doporučuji. Hezky psané. Dílo je dokumentární povahy, ale čtivé a zajímavé.