Alternativní bajkýdky

Alternativní bajkýdky Originální název: Alternativní bajkýdky

Věra Nosková - 2003
ISBN: 80-903320-1-3

Věra Nosková (2003) 80-903320-1-3 139

Knihu Alternativní bajkýdky napsal člen Českého klubu skeptiků Sisyfos, prof. Ing. Miroslav Kutílek, DrSc, který se odborně zabývá půdní fyzikou. Knížka ale není z jeho vědního oboru, obsahuje humorné texty. Nezvyklý název vznikl z kombinace slov bajky + povídky = bajkýdky. Groteskní až burleskní texty v knížce jsou inspirované ilustracemi významného japonského grafika U. G. Sato, s nímž se autor seznámil na letecké lince Frankfurt – Tokyo. Pedolog (půdní fyzik) a výtvarník navázali přátelství, které později vyústilo v jejich vzájemné navštěvy v exotické vlasti.

Miroslav Kutílek kromě mnoha vědeckých publikací napsal a vydal několik próz, všechny pod pseudonymem Marek Hofman. O Alternativních bajkýdkách autor říká:
„K absurditám naší převyspělé civilizace přináleží výmysly různých šamanů, alternativních takylékařů, astrologů, paravědců a věštců. Jakoby chtěli vyvážit tu technickou dokonalost svou jurodivostí. Až se může zdát, že čím je vyspělejší civilizace, tím víc se rodí fantasmagorií. Všechny ty horoskopy, aury, reinkarnace, geopatogenní zóny a homeopatické nauky patří do jednoho pytle. Alternativního pytle. Právě o účastnících všelikých alternativních hrátek jsem napsal bajkýdky. Několik už před léty, ale většinu až nyní. Fantazie mého kamaráda U.G. Sata, vtělená do jeho grafik, mi nesmírně pomáhala v mém psaní.“ (Založil/a: ssuva)

Miroslav Kutílek Miroslav Kutílek
*08.10.1927