Jak jsem hledal zlato a diamanty

Jak jsem hledal zlato a diamanty

Melantrich - 1947

Melantrich (1947)

Cestopisný deník (složen z dopisů) prvního českého dobrodruha, který procestoval jako první Čech celý svět. Hledal zlato a diamanty na třech kontinentech: V Americe, Jižní Africe a Austrálii. Zažil mnoho dobrodružství, často byl na hranici smrti, když bojoval ve válce proti Indiánům, přepadli ho primitivní domorodci, anebo ve stanu spal s nejednou jedovatou kobrou. Ačkoliv je kniha stará 142 let (napsal ji roku 1869), je velmi poutavě a nadčasově napsána.

„Bloudím světem jako Ahasver, mnohé útrapy zbrázdily mé líce a od nekonečných trampot zbělel můj vous i vlas. A přece, jak je to krásné, když člověk tak volně Boží přírodou putuje a netrudí se pranic tím, kde kosti složí!“ Takto popisoval svůj život světoběžník Čeněk Paclt. (Založil/a: Yanny)

Čeněk Paclt Čeněk Paclt
*1813 - †1887

Yanny
  19. 5. 2011, 23:11
Na tuhle knihu jsem narazila, když jsem hledala do školy nějaké podklady pro seminární práci o Jižní africe a diamantech. Obálka byla zašlá (pouze hnědá a dřevěná) a poslední vypůjčení bylo v roce 1987. Ale přesto se mi kniha překvapivě líbila. Je tak tenká, že se dá přečíst i za 2 hodiny. Styl psaní odsýpá, ačkoliv je kniha stará přes sto let. Řekla jsem si, že by toto dílo nemělo být zapomenuto, protože je velice kvalitní a pravdivé. Vždyť proto se knihy píší, aby tak spisovatel zůstal nesmrtelným! :) Pokud chcete kvalitní cestopis prvního dobrodruha v Čechách, tohle je přesně to, co hledáte.