Po stopách pravěkých dějů. O silách, které vytvářely naši krajinu

Po stopách pravěkých dějů. O silách, které vytvářely naši krajinu
Originální název: Po stopách pravěkých dějů. O silách, které vytvářely naši krajinu

Dokořán - 2011
ISBN: 978-80-7363-301-1

Dokořán (2011) 978-80-7363-301-1 181

Další kategorie: Geologie

Náš přední a světově proslulý badatel malakolog Vojen Ložek se v této knize zabývá doklady, které máme z nejmladší geologické minulosti, a možnostmi jejich poznání a výkladu. Nejprve ukazuje, jaké odkazy minulosti nacházíme při studiu určitých prvků přírody, poté probírá pojmy biodiverzita a geodiverzita z pohledu jejich vztahů a zabývá se charakteristikami ekofenoménů v krajině. Jedním z hlavních témat je otázka, jaký význam má rozmanitost neživé přírody pro pestrost života. Kromě rozboru svědectví, jaké nám podávají půdy, říční nivy a mokřady a jejich vývoj či opomíjené svahoviny věnuje velkou pozornost i středoevropskému bezlesí – v šesti kapitolách autor sleduje historii lesa a bezlesí v kvartéru, doklady jejich rozšíření, vývoje, rozšíření přirozeného bezlesí v ČR a SR a jeho osudy v dnešní době. V závěrečných úvahách pak autor charakterizuje historii zásahů člověka do přírody a krajiny a dovozuje, jaké poučení z minulosti máme pro dnešek.
(Dokořán) (Založil/a: Duhe)