Drazí zesnulí

Poprvé vydáno celosvětově: 1973

Nakladatelství Lidové noviny - 1996
ISBN: 01-067-73

Nakladatelství Lidové noviny (1996) 01-067-73 352

Kdybychom měli charakterizovat oba tyto Waughovy romány jedinou lehkovážnou zkratkou, dalo by se říci, že je to báječná legrace o smrti.

V případě "Křehkých nádob" jde o umírání osobitých tradičních britských hodnot na finanční chudokrevnost a měnící se svět; zatímco starší generace bojuje svůj více méně hrdinný boj o zachování alespoň zdání, "rozverná mládež" s dětsky bezelstnou krutostí uplatńuje svůj nárok užít, co se se dá, dokud se dá. Problémy těch i oněch pohlcuje válka.

V "Drahých zesnulých" se ocitáme o něco později v Hollywoodu: smrt tu dostává luxusní nakašírovanou podobu revuálního velkofilmu, strach z posledních věcí člověka přehlušuje představa dokonale hygienické a příjemné věčné blaženosti, zajištěné perfektně zorganizovaným funebráckým průmyslem.
(zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/krehke-nadoby-drazi-zesnuli-57350 (Založil/a: Looky7)

Evelyn Waugh Evelyn Waugh
*28.10.1903 - †10.04.1966

Ducii
  8. 1. 2016, 11:42
No ten konec je vskutku bizarní :-) Jinak celkem líbivý příběh, docela se to rozjelo už od začátku. Bála jsem se, že se budu zpočátku nudit jako u Sólokapra ale tohle mě celkem vtáhlo hned.