Kód 9

Profil knihy je v jiném jazyce

Kód 9
Originální název: Kód 9 - Tajomný príbeh nesmrteľnej lásky zo Sianu do Vatikánu
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Ikar - 2010
ISBN: 9788055123608

Ikar (2010) 9788055123608 360

"Kód 9 vyvolá diskusiu. Banáš posiela svojho hrdinu Michala na cestu za hľadaním rovnováhy medzi mužom a ženou po atraktívnych destináciách – od staročínskeho Sianu cez Tibet, Nepál, Indiu až po Vatikán, aby nakoniec zistil, že tou najatraktívnejšou je jeho vnútro. Hľadá a nachádza – seba samého. Na ceste plnej napätia a krajných situácií pochopí, že láska a viera nie sú slová, ale činy. Vďaka tomu je schopný prijať bremeno zodpovednosti.

Dobrodružstvo, ktoré zažijeme, neprináša len atmosféru exotiky, ale vedie do hĺbky človečenstva a jeho principiálnej komplementarity, teda mužského a ženského spôsobu ľudského bytia. Kód 9 je príbeh aj o hľadaní a objavovaní dôstojnosti a poslania ženy. Kniha, ktorú otvárate nie je skladba žalospevov, ani obviňujúci spis. Každá doba a každá kultúra má na svedomí hriechy, ktorými sa previňuje voči žene. Rovnako aj autorov pohľad na Ježiša a Cirkev je neortodoxný, jeho Ježiš nie je dogmatický, je symptómom vnútorných procesov hľadania, ktorým sa nevyhne žiadna generácia, žiaden jednotlivec.

Doba, ktorú žijeme si priam vyžaduje veľký príbeh. Do takého nás autor vťahuje a využíva to, čo je dnes chytľavé – silnú dávku mysticizmu. Ďakujem Jozefovi Banášovi, že svojim príbehom nás – mužov odhaľuje a približuje samých sebe. Kód 9 nepochybne vyvolá diskusiu."

Rastislav Dvorový, katolícky kňaz, Tiberias, Izrael (Založil/a: tomoka)

23.44
  21. 1. 2012, 3:29
Skvělá kniha, téměř bezchybná. Trochu těžkopádnější začátek, ale pak už se neodtrhnete. Obsahuje řadu historických skutečností a promyšlených úvah, je tam napětí i láska. Nečekaně dobrá kniha, určitě se k ní časem vrátím.
nechapacka84
  24. 1. 2014, 22:22
Na knihe sú dobré len dve veci. Jánova oprávnená obžaloba ľudstva, a vernosť toho, že traja tajní agenti GP sú slováci (lebo takéto kopytá od inšia snáď ani byť nemožu. Len mi je GP trocha ľúto)
Inak ale, je to i keď pominiem neuveriteľne hlúpy úvod -adelka a olympiáda, Kumari a auto....dosť slabé. Osudy i pohnútky postáv sú takmer priehľadné. Ich charakteri takmer neexistujú. Celá organizácia GP pôsobý viac než naivne, a extrémne diletantsky. Jej šéf je snáď reinkarnovaný lobotomik. Ostatne len takýto by si mohol najať takýchto debilných agentov. Napätie nula.Žiaden zvrat. Pocit tajomna tiež nič, a o odhaľovaní akýchsi právd čitateľom nemože byť ani reč. Tkže i žánrovo nič moc. Je to škoda pretože téma má obrovksý potencial a ak by sa jej ujal ozajstný spisovateľ bola by to určite zaujímavá kniha.
Takto je to len zlá kniha s možno dôležitým posolstvom a oprávnenou kritikouľudstva medzi riadkami. A keď už pre nič, tak aspoň pre toto, to nebolo úpne marné
dzoko
  23. 1. 2015, 18:27
Skvelé čitanie o láske, ktorá fakt nikdy nezomiera. Posledné kapitoly ma presvedčili, že Jozef Bánáš si zaslúži miesto v mojej kolonke obľúbených autorov. Skvelé a ihneď siahnem po jeho ďalších knihách..
zork
  17. 5. 2016, 7:02
Prvá kniha od Banáša ktorú som čítal a následne som zobral do ruky aj ďalšie a určite budem pokračovať. Páči sa mi štýl písania a Kód 9 bol pre mňa neskutočne úžasný. Nevedel som sa od knihy odtrhnúť, úplne som sa vžil do deja. Z mojej strany, vysoké odporúčania.
ADYNA
  17. 10. 2014, 13:15
Nerada odložím knihu nedočítanú, že ma nebavila, pretože dúfam, že možno záver všetko napraví a ja zostanem v úžase. Nestalo sa tak, musela som sa nútiť do každej kapitoly, dej veľmi ťažkopádne ubiehal.