Originální název: Pyramids
Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Talpress - 2010
ISBN: 978-80-7197-403-1

Talpress (2010) 978-80-7197-403-1 687 Knihy Pyramidy a Stráže! Stráže! vyšly jako jedna.
Talpress (1995) 80-85609-69-X 333

Pokud jste kdykoliv toužili vládnout nějakému velkému uskupení, pak je tato kniha stvořená přímo Vám - ukáže Vám totiž, že to vubec není sranda. Zkuste být faraon v pubertě, který sebou nesmí nosit peníze, je obsluhován dívkami v oblečení o celkové rozloze dvou centimetrů čtverečních, budou si o Vás myslet, že můžete za den i noc, že díky Vám roste kukuřice a že se díky Vám mají všichni dobře a k tomu všemu ještě vybuchne jedna Velká pyramida. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro dobro lidu a starobylý střed města.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  8. 5. 2013, 21:53
Starověký Egypt pojatý Pratchettovským způsobem má své kouzlo.
Tedy, že by se Těpic stal mojí oblíbenou postavou, to zase ne, ale i tak je to prima čtení.
Ariko
  9. 7. 2014, 15:05
Tak nevím, při studiích na vysoké škole jsem viděla spoustu spolužáků s knihami od Pratchetta a když jsem viděla jejich zanícený pohled do stránek a výbuchy smíchu, neodolala jsem, abych po něm také nesáhla a nepřesvědčila jsem se. Bohužel, tohle skutečně nebyl můj šálek kávy... vtip mi přijde až nucený a děj až absurdní. Nic proti fanouškům, jen já jím asi nebudu :)
Tanmut
  26. 8. 2013, 11:13
A přesně zde začíná Pratchett tak, jak je vyobrazen v duších a myslích svých věrných čtenářů.
Namísto produkování gejzírů vzájemně nepříliš souvisejících vtipů a gagů před čtenáře postaví jednu myšlenku či téma a kolem těch snová příběh; v různých situacích ukazuje jejich absurdity, sám je rozvíjí ad absurdum, a to zcela plynně a nenásilně v rámci děje.

Zjevení bohů, pochod mumií: Myslím, že taková situace by současnému Egyptu jenom prospěla.

Předtím jsem to nezmínil, ale zde je to více než zřejmé: Jedna hvězda Janu Kantůrkovi.
prkali
  3. 2. 2013, 9:45
Ani mně Pyramidy moc nejely. Ale jsem ráda, že jsem je pratchettla, pár perel, o které bych nerada byla přišla, tam je. Např. Těpicova učňovská zkouška v cechu vrahů nebo třeba tohle: "Jedna ze dvou legend, které se týkají založení Ankh–Morporku, vypráví o tom, že dva osiřelí chlapci, kteří město vystavěli, byli coby nemluvňata nalezeni a odkojeni hrošicí ( v zeměplošské literatuře nazývané orijeple, i když někteří historici tvrdí, že je to nesprávný výklad a přepis slova orejaple, což je velmi rozšířený typ prosklené skříňky na alkoholické nápoje). Most lemuje osm heraldických hroších figur obrácených hlavami k moři. Říká se, že až nastane čas a město se ocitne v nebezpečí, hroši oživnou a dají se na útěk."
Mourovid
  25. 5. 2013, 9:31
Je to pro mě skok do úplně jiného stylu fantasy,než ten, který jsem zatim okusil. Fůra nových slov mě opravdu pobavila a četlo se mi to hezky :-)
wwwhisk@s
  21. 5. 2013, 16:25
Tak tuhle knížku jsem vybírala v knihkupectví jak já říkám "naslepo", vůbec jsem netušila, o čem je a jestli se mi bude líbit. Nakonec jsem vybrala správně (ono je u Pratchetta těžké šlápnout vedle, že :D). Úžasná parodie, tentokrát na Egypt. Po druhém přečtení se nemusím soustředit na děj a můžu si užívat ty vtípky... kterých je tam opravdu hodně. Jedna z mých nejoblíbenějších.
antoniana
  5. 7. 2015, 8:45
Pyramidy mě vážně nebavily. Sem tam byly světlé chvilky, ale jako celek to řadím ke slabším pratchettovkám. Škoda, že se neodehrávala delší část děje v Ankh-Morporku.
huttershofen
  29. 1. 2013, 15:39
Pyramidy byly mým prvním seznámením se světem Terryho Pratchetta, ačkoliv jsem fantasy do té doby nečetl. Zpočátku nejisté oťukávání díky této knize přerostlo ve vztah, který trvá již patnáct let. Nedávno jsem si ji zopakoval a znovu mě nadchla.
Tardis
  20. 9. 2015, 9:38
Já mám Pratchettovu tvorbu vážne docela ráda...ale Pyramidy mi zatím připadají nejslabší. Zklamalo mne to, protože do chvíle, kdy se děj přestal odehrávat v Ankh-Morporku, jsem byla vážně začtená a nadšená. No nic no...budu pokračovat v postupné četbě série, a doufat, že horší díly už nebudou následovat.
Martin
  5. 4. 2010, 17:31
Velmi zajímavá kniha, ve které se dozvíme opět něco nového o životě v cechu vrahů. Navíc se děj odehrává v zemi podobné egyptě, která je zmítaná bohy. Takže vážně doporučuji přečíst.
colore
  9. 7. 2016, 19:21
Pro mě jedna z nejlepších knížek od Pratchetta. Po přečtení nechápu, jak mi mohla tahle knížka ležet doma tři roky nepřečtená, proč jsem se k ní nedostala dřív? Opět kopec srandy. A Těpic je fakt docela řízek!
MM1979
  22. 4. 2016, 9:26
Za mě nejlepší Pratchett, rozhodně nejvtipnější - perfektní zasazení do starověkého Egypta. Pyramidy a Stráže, tím by měl každý začít a pak si Zeměplochu musí zamilovat.
Dejf!
  29. 1. 2013, 18:44
Pyramidy patří mezi ,,čisté" fantasy díly zeměplochy a tudíž mezi ty nejlepší. Těpicovo dobrodružství začínající ve starobylém království Mžilibaby zaručeně rozvibruje bránice a některé z četných dějových odboček by bylo vhodné vytesat zlatým písmem na pyramidu nejlepších Pratchettových ,,hlášek".
KapitankaNemo
  27. 12. 2011, 20:24
Když jsem si knížku půjčovala v knihovně, tak mi přišla strašně vtipná obálka :D Ale jelikož jsem si něco prostě musela půjčit, vybrala jsem si právě tuto. Pyramidy mě strašně přitahuji... Ale Pratchett! Ten to zase pojal svým způsobem :) Což mu vůbec nezazlívám.. Dílko je opravdu povedené.. Jako vždy vtipné, prokládané troškou filosofie.. Poslední dobou se mi Zeměplocha zamlouvá víc a víc.
Mám takový pocit, že žádný jiný autor by nezvládl natolik odbočit od toho tématu, kterým kniha začínala tak, aby to nevypadalo divně, ale navíc si toho čtenář skoro vůbec nevšiml.. Přišlo mi úžasné, jak kniha začala vražským (? zní to divně... každopádně je to od slova vrah) cechem, pak to pokračovalo zápletkou s časem a nakonec to vše skončilo u Ptraci, která obsadila trůn Starého království....

Shrnutí: Úžasná uvolňující literatura...
Tlomb
  3. 8. 2015, 21:54
Souhlasím s některými názory - jedno ze slabších děl Zeměplochy, kterou jinak celou srdcuju. =) Hlavní postava nijak zvláštní, hodně omýlání věcí pořád dokola, pověstný humor dávkovaný poskromnu... Jsou mnohem lepší díly.
AngelaS
  24. 5. 2014, 23:23
Terryho miluju, ale řekla bych že Pyramidy patří mezi jeho slabší díla. Většinu knihy jsem se jen snažila vymyslet o čem to teda vlastně je a co se tam jako má dít. Hlavní postava taky nějak extra nezaujala :)
baruberka
  29. 11. 2010, 19:36
Tahle kniha se mi velmi líbila. Byla vtipná, kolikrát sem se vážně nasmála. Je to vlastně parodie starověkého egypta, tudíž k pochopení některých vtipů by jste o něm něco měli vědět, ale není to nutné i tak by se vám kniha měla líbit :)