Malér Eyrová

Originální název: Eyre affair
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Albatros - 2006

Albatros (2006)

První kniha série Středa Další.

Poznejte bláznivý svět, kde absurdita je na denním pořádku. Poznejte nelítostný svět, kde lupiči a gangsteři unášejí z knih vaše oblíbené hrdiny – a ještě za ně požadují výkupné. Poznejte poťouchlý svět, kde čas může běžet rychleji, pomaleji, pozpátku anebo se zastaví, když vás navštíví váš táta. Poznejte Středu Další, excelentní detektivní agentku bez bázně, hany a bez přítele. Vítejte ve světě, kde knihy ještě neztratily svou hodnotu, ba naopak… staly se kořistí těch nejrafinovanějších zločineckých mozků planety! První román o policistce Středě Další se odehrává ve světě, v němž dějiny vzaly z našeho pohledu zcela svérázný obrat: Anglie vede již víc než 100 let válku s carským Ruskem o poloostrov Krym, Velšská lidová republika vyhlásila svou nezávislost a leteckou dopravu obstarávají z valné většiny vzducholodě. A Středa Další není tak úplně obyčejná policistka. Pracuje v Síti speciálních operací v oddělení, které se zabývá ochranou literatury před plagiátory. Náš příběh začíná ve chvíli, kdy byl za zcela záhadných okolností ukraden rukopis Dickensova románu Martin Chuzzlewit. Anglický národ je na nejvyšší míru pobouřen a londýnská pobočka SpecOpu se vydává po stopě. Záhy však zjistí, že za krádeží rukopisu stojí jeden z nejobávanějších zločinců světa – Acheron Hádes…

Knihy Jaspera Ffordeho jsou proslulé literárními žertíky, slovními hříčkami, nečekanými dějovými zvraty i tím, jak obtížné je jejich žánrové zařazení. Snad nejlépe by se hodilo označení kriminálně humoristický science fiction fantasy román. Právě pro tyto své vlastnosti zůstávají tajným tipem všech milovníků literatury. (Založil/a: Naku)

Jasper Fforde Jasper Fforde
*11.01.1961

alča87
  16. 11. 2014, 18:39
Knihu jsem si koupila s velkou slevou a vlastně jen díky hodnocení zdejších uživatelů a musím říct, že nelituji.
Kniha má v sobě vše - vtip, napětí, lásku a je to tak úžasná fantasmagorie, že si mě získala a jsem ráda, že mám doma i další knihu se Středou Další. Kniha i její postavy jsou velmi originální, což se v dnešní době moc nevidí (chápu plno autorů, že se točí pořád kolem stejných témat, je těžké něco vymyslet, takže to nemyslím proti nikomu). A nakonec miluju Janu Eyrovou a pana Rochestra - a díky knize vím, jak to všechno s touto knihou bylo a jak je to teď díky skvělé agentce Středě Další a vlastně i díky Acheronovi.
Keatin
  5. 10. 2014, 11:17
Od knihy jsem neměla kdovíjaká očekávání, ale ...první strany mě úplně vtáhly do děje a po dočtení jsem věděla, že kniha poputuje do oblíbených. Naprosto skvělý příběh, kniha v knize a kdyby teda jenom v jedné! Autor má ojedinělý způsob psaní, líbily se mi "úvodníky" ke každé kapitole, originální. :) Celá kniha je vskutku unikát, který si hraje s jazykem ...a to je nejen prostřednictvím knihomolek! Btw to zvířátko chci :) ...nejvíce jsem se pobavila na str. 320. :) V originále se hrdinka jmenuje Thursday Next, což beru jako českou mystifikaci (ano, chápu, čtvrtek je spíše mužské jméno, nicméně) ...ale přesto mi to nebrání v plném hodnocení. Jedná se o naprosto skvělou knížku!!!
Fabienne
  25. 4. 2012, 16:40
Narodila jsem se ve středu a podle toho jsem také dostala jméno. Bratr se narodil v pondělí a pojmenovali ho Anton - vyložte si to sami. Matka se jmenovala Sobota, ale narodila se v neděli - důvod neznám - zatímco otec křestní jméno neměl vůbec; jeho existenci a identitu vymazala chronohlídka poté, co se vzepřel její autoritě.
"Postihla nás malá tragédie, Středo. Pracovali jsme na výrobě stroje, který z vaječného bílku, tepla a cukru vyráběl syntetický metanol, když došlo k přepětí v síti, které vyvolalo implozi. Owense to obalilo a udělalo to z něj obrovskou sněhovou pusinku. Když jsme ho z ní vysekali, už to měl chudák za sebou."
Sklonil dalekohled a povzdechl si. Byla to mizerná, všivá a osamělá práce. Pracoval pro chronohlídku už skoro čtyřicet let stadardního pozemského času. Podle odpracovaných hodin mu bylo 209 let. Podle jeho vlastního fyziologického času mu bylo sotva osmadvacet. Jeho děti byly starší než on a manželka žila v sanatoriu pro přestárlé.
------------------------------
Už dlouho jsem se tak skvěle nepobavila, jako u téhle knihy. Jasper Fforde se okamžitě stal mým oblíbencem a už mám připravenou ke čtení jeho další knihu (a vyhlížím i ty další, které má Albatros vydat.) Jsem asi naladěna na stejnou vlnu jako autor, protože jsem úplně cítila, jak se při psaní skvěle bavil - je to psané lehkou rukou a to je možné jen tehdy, když má autor fantazii, talent a nebere se příliš vážně.
Rames
  7. 3. 2016, 9:41
No abych pravdu řekla čas opravdu běží rychleji při čtení této knihy, otázka je jaký to má všechno smysl?
Asi jsem četla tak rychle že jsem se ztratila a nenalezla cestu zpět do smysluplného světa. Co měl značit ten třicetiletý výlet do víru? Budu to muset přečíst podruhé a tentokrát pomaleji, mnohem pomaleji.
Nevím zda se mi kniha líbila pro to že se točila kolem knih které mám ráda nebo pro tu možnost setkat se s hrdiny, možná pro lehký humor, nevím něco na ní zkrátka je.
soniaf
  27. 8. 2011, 15:13
Knížka se mi strašně moc líbila. Byl to asi nejoriginálnější román, co jsem četla za dlouhé měsíce. Na první pohled se to může zdát jako slátanina (Fantasy-Detektivní- Humorné- Román), ale opak je pravdou. Autor mistrně propojil tyhle žánry a vymyslel geniální a dost originální zápletku, která nemá v dosavadních románech obdoby. Ke knížce jsem se dostala náhodou v knihovně a už po prvních dvou stranách mi bylo jasné, že to je naprosto skvělá kniha. Zjistila jsem si, že existují i další díly o Středě Další a literárních zločinech, kterými se zabývá a příště to už bude jasná volba. :-)
teola
  1. 6. 2014, 20:13
Je vlastně úplně jedno, kolikrát jsem tuto knihu doposud četla. Pokaždé mě znovu okouzlí a rozesměje.
Novinha
  16. 10. 2012, 11:30
Malér Eyrová je dle přebalu "kriminálně humoristický science fiction fantasy román". A nějakým Ffordovým kouzlem to opravdu dohromady funguje. Něco tak originálního a přitom nenásilného a vtipného jsem dlouho nečetla. Skvěle jsem se bavila od začátku do konce. PS: už máte svého dronteho?
linhe
  26. 5. 2014, 8:10
Tato kniha je naprosto úžasná. Je vtipná, nápaditá a originální. Snad celý život jsem hledala nějakou takovou knihu! Zrovna čtu její pokračování, které jsem si koupila, a nejsem zklamaná - naopak, jemný vtípek a mně blízký charakter Středy Další mě úplně okouzlil. Doufám, že vyjdou další - Další - knihy.
KMaaaja
  22. 9. 2011, 21:54
I přesto že fantasy zrovna nemusím, tak tato knížka se mi líbila. Občas jsem v tom měla vážně zmatek, ale kniha se velmi dobře četla. Chvílema to bylo napínavé a zajímalo mě, jak to dopadne. A záviděla jsem Středě, že se zná s Rochesterem :)