Podtitul: Indiánské léto

Toužimský a Moravec (2014) 978-80-7264-154-3 480
Toužimský a Moravec (2006) 80-7174-072-1 393
Návrat (1993) 80-7174-072-1 398
Albatros (1987) 416
Státní nakladatelství dětské knihy (1967)

Nejslavnější indiánský příběh o přátelství, čestnosti a odvaze náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda se u nás stal legendou. Příběh vyjde ve třech svazcích v nezkrácené podobě, v nichž naleznete skvělé ilustrace mistra Zdeňka Buriana. Není mnoho knižních titulů, na které by kluci tak vzpomínali, jako na knižního Vinnetoua před šedesáti roky. Věřte, že ty knihy jsou živé dodnes.

Karl May Karl May
*25.02.1843 - †30.03.1912

Magyana
  12. 5. 2013, 12:17
Vinnetou je moje dětství, jak já ho prožívala! Dodnes si pamatuju Vánoce, kdy jsem ho dostala pod stromeček. Pak jsem týden nedělala nic, jen jsem četla, a dodnes si vybavuju, jak jsem na Silvestra srdceryvně plakala nad posledními stránkami.

Už jsem ho četla i synovi před spaním a byla jsem nadšená, že se mu to taky líbí. Jen z toho konce jsem se vylhala - v tom si nevěřím, myslím, že bych slzela ještě teď. :o)
Bloodym
  10. 12. 2013, 21:30
První díl je asi nejznámější kniha Karla Maye. Tou začalo nejen mé období májovek, ale i celé série knih. Dobrodružnou literaturu nevyhledávám, ale májovky mi v patnácti učarovaly.
Eidalon
  21. 8. 2014, 17:02
Řeknete-li Karel (Friedrich)) May, vybaví se různá spojení. Dnešní mladé generaci toto jméno německého spisovatele žijícího v druhé půlce devatenáctého století mnoho neříká a nejspíše by neříkalo ani o mnoho víc mé generaci, kdyby nevyrůstala v období „renesance“ indiánek a nejrůznějších westernů, se kterými se na filmovém plátně v šedesátých letech minulého století doslova „roztrhl pytel“.

Daly vzniknout legendárním westernům ověnčených skvělými hereckými výkony a neméně dobrou hudbou. A pro mnohé z nich se staly předlohou i knihy Karla Maye – tzv. mayovky, jak jsme jim s oblibou říkali a říkáme doposud.

Z pohledu tehdejšího i soudobého literárního kritika nebyly knihy žádnou vážnou a hlubokou literaturou, ale čtou se dodnes a to je těm příběhům přes 110 let a více.

O Mayovi bylo známo, že prožil život, který byl poznamenán mnohými příkořími, vězením a že si May ve svých knihách tak trochu splňoval své představy a sny o dalekých krajích, kam se sám nedostal. Jeho hlavní hrdinové prožívají mnohá dobrodružství, které nás, kluky šedesátých let, tak uchvátily a ovlivnily, že jsme autorovi odpustili téměř vše, především ony reálie, které se tak výrazně lišily od skutečnosti.

Dodnes si vybavuji situaci, kdy jsme v roce 1968 koncem srpna zcela vážně rokovali, coby desetiletí kluci, jaké by to bylo fajn, kdyby se najednou na svých koních objevil Vinnetou, Old Shatterhand a další a dali to v té naší zemičce zase všechno do pořádku. Tak silně nás tyto příběhy ovlivnily.

Mayovky zdaleka nevymizely, ty knihy se stále čtou, mají své příznivce, mají své stránky s celkem velkou návštěvností a prostě stále dovedou chytnout za srdce.

Před pár dny se mi dostala do tabletu e_podoba třídílného Vinnetoa s Buriánovými obrázky a tak jsem si s chutí zavzpomínal na chvíle, kdy jsem ty texty slyšel (když mi je máti předčítala) a četl poprvé. Právě vydání všech tří dílů z roku 1967 mám stále ve své knihovně vedle mnohých dalších.

Zcela záměrně se tentokráte vyhnu hodnocení knih, bylo by příliš subjektivní, mayovky stejně tak jako foglarovky mne výrazně ovlivnily a zapříčinily mou celoživotní vášeň a lásku pro westerny a muziku s nimi spojenou, lásku k přírodě, kamarádství a ztotožnění se s myšlenkou, že pravda, spravedlnost a láska vítězí . . .

Jak krásně naivní . . .

a tak snad na závěr jeden postřeh klasika – s pravdivostí nejdál dojdeš, hm, je se pak těžko vrací zpět . . .
LadysR2
  27. 1. 2013, 21:04
Na základce moje nejoblíbenější knížka. Měl jsem radost, když jsem jí dostal. Četl jsem 2x a dodnes moje dětská srdcovka :-) Bohužel sem nakonec vymněnil za Tekumseha, takže už nevlastním
Buřinka
  5. 10. 2016, 21:08
Úžasná kniha mého dětství. Dobrodružství, vzdálené kraje, sympatické osoby... a navíc autor pochází z Krušných hor (samozřejmě z německé strany) jako já :-) Proto je s podivem, že se ve svých knihách dostává tak daleko. Jen ten Vinnetou se mi nelíbil na obálce knihy, měla jsem ho spojeného s filmovou postavou :-)
nečik
  12. 10. 2011, 14:26
Vinnetou je klasika. Doma mám ještě vydání někdy z 60-tých let, takže nostalgie. Podle mě jsou knihy o Vinnetouovi daleko lepší než filmové zpracování.
Paity
  5. 9. 2013, 16:37
Bezkonkurenčně nejznámější a hlavně nejlepší kniha Karla Maye. Tohle je skutečná mayovka se vším všudy. Navíc kvůli této knížce jsem se dostal k těm dalším od tohoto autora.
Musil S
  12. 12. 2015, 14:27
Kniha vypráví o apačském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi, kteří zažívají dobrodružství na divokém západě, v době stavby prvních železnic. Knihu jsem četl ve dvanácti letech a moc mě nezaujala.
Sice se jedná o dobrodružný román, ale jelikož jsou v ní zdlouhavé popisy nemusí zaujmout. Proto také dávám
tři hvězdičky z pěti.
Želvík
  12. 12. 2015, 9:44
Tuto westernovou knihu jsem přelouskala už v první třídě a moc se mi to líbilo, jsem ráda, že jsem se k této knížce teď zase vrátila. I nyní bych knížce dala 5 hvězdiček, a to proto, že tam nejsou nadbytečné věty, kniha má příběh, je to dobrodružné, knihu nevypráví hlavní postava a i ilustrace jsou pěkné. Je to o zeměměřiči jménem Old Shatterhand, který jen tak nedopatřením potká indiány a později se spřátelí se synem náčelníka Vinnetouem. Doporučila bych to desetiletým až třináctiletým dětem. Já to četla v první třídě a teď ještě v jedenácti. Ať se vám to líbí.
ondra k
  8. 11. 2015, 18:13
Vinnetou
Karel May
Kniha Vinnetou mě moc nezaujala. Jedná se sice o dobrodružný román, ale na dnešní dobu kniha obsahuje příliš zdlouhavé popisy lidí i situací. Kniha vypráví o apačském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi, kteří zažívají dobrodružství na divokém západě, v době stavby prvních železnic. Knihu jsem četl v jedenácti letech a moc mě nezaujala. Dal bych tři hvězdičky z pěti.
Kristýna Fliegelová
  1. 11. 2015, 12:49
V této knize je hlavní postavou Old Shatterhand, který zažívá různá dobrodružství se svými přáteli. Knížka je velmi napínavá a dobrodružná. Je o založení přátelství mezi bělochy a indiány. Doporučený věk 11 let a výše. Já sama jsem ji četla v 11 letech a byl to pro mě hezký zážitek. Nedoporučuji ji malým dětem jsou tam cizí slova někdy špatné k pochopení. Žánrem knihy je western. Dávám 5 hvězdiček, je opravdu hezká. Hodnocení hvězdičkami *****.
James Bond
  16. 10. 2015, 11:35
Tato dobrodružná kniha je určena dětem a mládeži. Zachycuje jedno velké přátelství na život a na smrt, také život a zvyky Indiánů. Střetávají se zde dva světy - svět Indiánů a bílých obchodníků. Musím přiznat, že příběh mne, přestože jsem velký čtenář, příliš nezaujal. Nebavily mne zdlouhavé popisy situací, děj nemá spád. Ilustrace knihy od Zdeňka Buriana se mi líbí.