Gormenghast - Titus Žal

Poprvé vydáno celosvětově: 1946

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-600-9

Argo (2004) 80-7203-600-9 388

Mervyn Peake patří dnes v anglicky mluvících zemích ke klasikům žánru fantasy. Gormenghast je rozlehlý hrad, v jehož chátrajících zdech žijí svůj neveselý život odměřovaný nesmyslnými obřady a rituály osamělé, výstřední postavy, líčené na hranici tragédie a grotesky. Peake umně mísí prvky gotického románu, fantasy, komedie i hororu a výsledkem je surreálný, do absurdních detailů líčený svět, v jehož dusivé atmosféře začíná klíčit revoluční změna. (Založil/a: Tanmut)

Mervyn Peake Mervyn Peake
*09.07.1911 - †17.11.1968

aage
  18. 2. 2014, 22:40
Peakovo gotické obludárium. Tmavý, neskutečný hrad místo přehledné mapky na předsádce, spletité bahno vnitřního světa postav místo souboje dobra a zla, grotesknost místo vznešenosti a ozvláštňující malířské vidění místo vymýšlení cizích jazyků. Aneb jak výborná antiteze tolkienovské fantastiky vznikla celá desetiletí před tím, než jeho epigoni zaplavili svět.
Ziriath
  11. 9. 2016, 17:29
Gormenghast je odlehlý a spletitý hrad, odtržený od okolního světa, pokud tedy okolní svět vůbec existuje. Knížka skvěle vykresluje náladu a pocit z takového prostředí a já zbožňuji gotické náladovky. Poněkud mi vadí způsob, jakým jsou napsané ženské postavy- tzn. docela ignorantské a neschopné a k ničemu moc se nehodí, jak je hlavní postavě Fuchsii připomínáno, ale to je bohům žel dáno asi dobou vzniku tohoto příběhu.