Originální název: The Stepford Wives

Knižní klub (2010) 978-80-242-2795-5 157
Knižní klub (2004) 80-242-1245-5 157
Ivo Železný (1999) 80-240-0646-4 117
Odeon (1975) 178

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za leskem fasád luxusních domů? Proč zdejší muži tráví svůj volný čas v uzavřené společnosti pánského klubu? Vždyť doma je čekají ženy naplňující ideál amerických manželek - krásné, milující a povinnosti zvládající na jedničku. Když se do Stepfordu nastěhuje Joanna Eberhartová s manželem Waltrem, netuší, že sen o skvělém životě se může snadno změnit v noční můru...

Literární kritika vyzdvihuje, že Ira Levin je ve svých zastřeně hororových prózách schopen vyslovit i cosi podstatného o "chorobách" naší doby. Platí to i o této knize, jejíž poselství inspirovalo celé generace filmových tvůrců k mnoha adaptacím. (Založil/a: Planturel)

janeicka
  29. 8. 2014, 13:51
Po Rosemary má děťátko jsem se vrhla i na další dílo Iry Levina, Stepfordské paničky. A musím říct, že v mnoha ohledech se mi paničky líbily víc než Rosemary. Druhou polovinu knihy jsem ji ani nemohla pustit z ruky, protože jsem byla nesmírně zvědavá, jak to vlastně skončí. A konec tedy hodně překvapil, nyní budu podezřívavá ke každému pozvání užít si ve dvou klidný víkend :-D
Anael
  31. 8. 2012, 22:11
Opět hororový scénář jako u Rosemary, jenže tady se zastavíme u dokonalého amerického předměstí. Konec mě nepřekvapil, i když filmové zpracování, které jsem viděla, končilo jinak. Kniha byla mnohem lepší než film.
alča87
  3. 5. 2015, 10:44
Viděla jsem tedy jenom film z roku 2004, ale jak může být film tak jiný nechápu. Filmové zpracování působí jako milá, trochu romantická nedělní komedie pro celou rodinu, kniha o horor o dokonalosti maloměsta a hlavně konec, kdy se Joanna snaží utéct, vě mně vyvoval tísný pocit. A jako všechny Levinovy knihy, které jsem četla, je konec vlastně takový nejasný, vše v náznacích a není jasné, co se vlastně (a hlavně jak) ve městě děje.
Rames
  16. 4. 2014, 13:52
Naprosto dokonalé, autor nás nijak neuvádí do děje, prostě vpadneme doprostřed příběhu který žil, už když jsme vstoupili. Joanna je hlavní postavou je i vypravěčkou a našim průvodcem děje. Proto nás tolik zarmoutí ztráta její osobnosti.
yarghoul
  21. 2. 2014, 7:05
Knihu jsem přečetla až po filmu, takže mi knižní konec udělal velkou radost. Žádné vysvětlování, žádné hollywoodské konce. Super!
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:15
Jedna z velice úchvatných knih, ve kterých se můžeme podívat na to, jak nás vnímá (tedy chtělo by vnímat) mužské plémě. Určitě velice povedené, téma je originální, vtipné a závěr je brilantní!
Venceslao90
  3. 8. 2012, 20:32
Nenechte se ovlivnit nedůvěryhodným hollywoodským zpracováním. Kniha je mnohem lepší, má tajuplnější atmosféru a především má jiný - o třídu lepší- závěr. Kniha mě bavila celou dobu a dokázala mě překvapovat i přes to, že jsem pointu díla znal předem.
marta-b
  21. 3. 2010, 10:49
U téhle knížky nechápu, co je na ní tak úžasného. Příběh semi moc nelíbil a hlavně mi připadal neskutečně zybtečně protahovaný a nudný. Číst Stepfordské paničky pro mě bylo jedno velké zklamání.
scajo
  18. 1. 2014, 10:12
Je to dobré, ale z tak super tématu se určitě dalo vytěžit ještě víc. Konec je trochu diskutabilní, protože byl docela očekávaný, ale na druhou stranu se mi líbilo, že Levin nenabídl žádné polopatické vysvětlení a pravdu o dění ve Stepfordu naznačil pouze přes domněnky hlavní hrdinky, kterým čtenář věřit může i nemusí. Zajímavé čtení, jen je z mého pohledu škoda, že to má blíž k novele, než k románu.
ribička
  7. 9. 2010, 15:25
Vážení muži, nelíbí se vám vaše manželka? Nejste spokojeni s vaší partnerkou? To nevadí, ve Stepfordu vám udělají novou. Tuhle knížku beru jako tak trochu parodii na typickou americkou rodinu. Proto mi přijde jakýmsi ujetým ironickým způsobem úsměvná.
Karliiina
  8. 6. 2016, 13:33
Četla jsem hned po Rosemary, opět bravurně napsáno, obě knihy jsou tak čtivé, že jsem každou četla pouhý den jedním dechem. Skvělé je rostoucí napětí, domněnky samotného čtenáře, dohady, tenká hranice mezi realitou a vlastními představami, stejně tak kritika maloměstského chování.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:30
Jsem ráda, že jsem četla knihu dříve než jsem viděla film, protože Levin dokáže příběh podat mnohem lépe a zajímavěji sám o sobě. Kniha vtáhne do děje a narůstající napětí s nečekaným koncem rozhodne nezklame.
trbuch
  26. 2. 2015, 22:23
Zpočátku seznamování, později postupně rostoucí podezření, nakonec poznání a boj o život. Paráda! Filmová verze s Kidman - hrůza. Naopak první film ze sedmdesátých let je úzce spjat se skvělou předlohou.
Luciiies
  6. 8. 2012, 10:26
dobrá satira "americké ženy" z předměstí, zase dobře čtivé, ale prostě ty konce!! Proč to nechal tak široce otevřené?!..nemám to ráda, celou dobu čekám na rozluštění záhady, která pro mě zůstala nerozluštěná. Opět nedám 100% kvůli tomu konci:(
katchenka
  6. 5. 2012, 16:29
Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Neznala jsem filmy, takže to pro mne bylo napínavé až do konce. Jeden z nejlepších příběhu, který jsem četla.
Matthias
  20. 4. 2010, 20:18
Stejně jako "Rosemary má děťátko" se zde pomalu rozvíjí poměrně obyčejný idilický příběh, který se ničím zajímavým nevyjímá. Avšak postupně se zde začnou dít divné věci... No nebudu předbíhat, jen je vidět, že Levin to s nečekanými zvraty na závěr fakt umí a zřejmě si libuje v konspiračních teoriích. Má poměrně zajímavý způsob psaní, čte se to moc příjemně a rychle to odsejpá strana za stranou. V podstatě nemám důvod nedát pět hvězd, protože tam snad kromě nudnějších momentů nic za chyby nebylo... nudnější momenty jsou v knížkách běžné, to není film, tam s tím musím počítat... spíše bych řekl, že nedostane tu pátou z dost absurdního důvodu a to jest, že se tato knížka prostě skrývá ve stínu Levinových lepších knih :)
JohankaD'Arc
  7. 11. 2015, 17:16
Hmm. Asi záleží na tom, jak člověk ke knize přistoupí hned na začátku. Kdo si to celé představí jako horor nebo thriller, zaujme ho to asi více než když jde na slepo jako já.
Kdybych se o tom s někým autora znalým pobavila hned na začátku a přemýšlela o věci více...'thrillerově', dala bych knize pět hvězdiček.
Sweed
  18. 3. 2011, 10:06
První jsem viděla film s N.Kidman...jelikož mi přišel zajímavý (mám ráda "dokonalý" svět) ihned jsem si půjčila knihu a ta mi vyrazila dech. Zatímco remake filmu je komedie, kniha je báječný thriller s krásně stupňovaným napětím. Opět jsem zvědavá na 1. filmové zpracování, které mělo být stejně dobré jako kniha...
Lean
  12. 6. 2016, 14:49
Nemůžu říct, že by mě kniha zrovna uchvátila. Námět je skvělý, ale zpracování mi přijde průměrné. Ale oceňuji střízlivý závěr - filmové "happily ever after" bylo trochu přes čáru. Na ospalé nedělní odpoledne příjemná četba.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:04
Kniha mě na začátku vůbec nezaujala. Začalo mě to bavit až od 100 stránky. Líbilo se mi, že to má úplně jiný děj než film s N.Kidman, ale dlouho jsem přemýšlela jestli dát jen 2 nebo 3 hvězdičky. Nakonec dávám 3 a to jen za posledních 50 stránek. Zbytek knihy jsem se nudila.
skableska
  18. 6. 2015, 10:53
Hodně originální příběh, líbilo se mi to. Po dočtení má člověk stále nad čim přemýšlet... :-) Jsem zvědavá na film...
ivuliiinek
  27. 7. 2011, 18:18
Kniha mi hodně připomíná Rosemary má děťátko, ze začátku to vypadá jako krásná rodinka, co se přistěhovala do nového města a pak je z toho malý horor s koncem, který bych opravdu nečekala...
pupini
  19. 7. 2011, 21:46
Jedna z těch knih, kterou se vyplatí přečít i když už jste předtím viděli film, protože je to úplně o něčem jiném (a podle mně mnohem lepší, nepoznamenané nesmyslnou touhou po hollywoodském happy endu).
Jana R
  2. 1. 2013, 14:20
Jsem ráda, že jsem nejdřív četla knihu a až potom viděla film. Nejspíš, kdybych nejdříve viděla film, tak už bych se ke knize nedostala.