Dýmy nad Birkenau

Dýmy nad Birkenau Originální název: Dymy nad Birkenau

Nezjištěno / Jiné - 1947

Nezjištěno / Jiné (1947) 381

Vysilující práce, zima, hlad, týrání, hadry, vši, tyfus, krematorium - tak vypadal život v letech 1941- 1945 v nacistickém koncentračním táboru Birkenau (Osvětim II), jak ho líčí bez nadsázek ve své reportáži S. Szmaglewska.

Kniha není psána jako osudový příběh jednoho, dvou, tří, čtyř lidí, ale příběh milionů lidí, zvláště žen. Zachycuje každodenní strasti a nástrahy života v ženském koncentračním táboře v Osvětimi. Popisuje reálnou podobu nejen lidí, "esesmanů", ale i smrti. Člověku občas zůstává rozum stát, s jakou vyrovnaností autorka popisuje smutné události, které ji a její spoluvězenkyně každodenně potkávaly.
Nakladatelství: Praha, Miroslav Stejskal, Edice: Slovanský literární klub (Založil/a: kochichak)

Seweryna Szmaglewska Seweryna Szmaglewska
*11.02.1916 - †07.07.1992

Zgorboid
  31. 10. 2011, 23:36
Kniha si možná dle spousty lidí nezaslouží tolik hvězdiček, ale syrovost s jakou autorka popisuje něco tak hrozného, je podle mě fascinující. Jedinou vadou na kráse je snad mísy jakási odkazovost na totalitní režimy z pozdějších let, jež budí dojem, že knihu si snad objednala KSČ. Jenže to je jen dojem. A koncetrákovou literaturu je třeba číst, aby člověk alespoň nahlédl. Nikdo, kdo nezažil nepochopí ani neuvěří. Ale nahlédne. A já myslím, že je potřeba o tom vědět co nejvíc.
kochichak
  26. 5. 2011, 23:35
Drsná, ale jistým stylem náderná kniha. Člověk z ní má husí kůži.