V německém zajetí

V německém zajetí
Originální název: V německém zajetí

Synovec prezidenta republiky Edvarda Beneše, syn jeho nejstaršího bratra Václava, od roku 1925 redaktor Lidových novin, v třicátých letech moskevský zpravodaj listů nakladatelství Melantrich – Jiří Beneš (1898 -1966), sepsal a vydal už v roce 1945 jednu z prvních knih o nacistických hrůzách světové války a osudech Čechů v ní.
Jak závažné skutečnosti a svědectví sdělovala Benešova kniha „V německém zajetí“ lze doložit mimo jiné tím, že její informace byly využity již v norimberském procesu s válečnými zločinci nacistického Německa ve dnech 20. listopadu až 1. října 1946. Zvlášť mimořádné jsou kapitoly s obsáhlým líčením nejvíce střeženého a přísně utajeného podzemního koncentračního tábora pod jménem Dora s továrnou Mittelwerke, čtyři kilometry od města Nordhausenu (v kraji Erfurt na úpatí Harzu). Zde se vyráběly nejtajnější německé zbraně „V-2“ (Založil/a: kochichak)

Jiří Beneš Jiří Beneš
*16. 4. 1898 - †22. 6. 1966

Laša
  9. 3. 2013, 1:15
Našel jsem výtisk z roku 1946 při úklidu u nás na půdě. Hned ten den jsem to přečetl a je to opravdu síla. Asi nejvíc autentické dílo, co jsem četl - vždyť hned jak se dostal na svobodu, napsal tuhle knihu. Je neuvěřitelné, co všechno autor přežil a kde všude se vyskytl. Tohle si klidně mohli dát v po válce v Norimberku na stůl jako jeden z důkazů proti válečným zločincům.