Emilia Galotti

Emilia Galotti Originální název: Emilia Galotti

Jan Kobes a synové - 1943

Jan Kobes a synové (1943)

Truchlohra o pěti dějstvích. (Založil/a: Free_nd)

Seňorita Eskimo
  3. 9. 2015, 22:39
Obsahuje spoiler spoiler Řešením problému je pro ženu vždycky buď klášter, nebo smrt. Vážně? No tak tenkrát asi jo. Navíc jsem se dočetla, že Lessing tady použil známý antický motiv a nevymyslel tedy nic nového.
Mně ten příběh přijde geniální ukázkou toho, že i když klofnete skvělýho manžela a už si to s ním šinete k oltáři, nikdo a nic vám nezaručí, že vám to nějakej zamilovanej blb na poslední chvíli sobecky nepřekazí. Všichni jsou nakonec nešťastní a tak to má asi bejt.
Rinae
  10. 12. 2015, 17:01
Kdysi tuto tragédii nastudovalo Mahenovo divadlo v Brně a na mě představení udělalo obrovský dojem. Mnohem později jsem se dopídila knihy (ve strašlivě zfušovaném - plném chyb - vydání právě brněnského Národního divadla, ach jo) a "nahrála" jsem si do hlavy ještě i psanou verzi. Hrdinka se ocitne ne v nepodobné situace jako česká Markéta Lazarová, ale vymaňuje se z ní odlišným způsobem.
Vera Silent
  27. 5. 2011, 20:28
Prekrasna mestacka Emilia, jejiz lasku i budouci stesti znicili uklady a intriky prince, radeji voli smrt nez se stat jeho milenku. Tragedie, ve ktere je hlavni postavou divka z chudych pomeru a navic jeste tak cnostna. No, neni tam byt jen jeden optimisticky okamzik. Kdyz tragedie, tak poradna.