Čtyři poslední věci

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-3076-4

Knižní klub (2011) 978-80-242-3076-4 416

Druhý díl bestsellerové série Levá ruka Boží: Po zradě a nuceném návratu do svatyně vykupitelů se Thomas Cale od lorda vojevůdce dozví, že lidstvo musí být zničeno: je to jediná možnost, jak napravit největší Boží omyl. Cale se se svou rolí levé ruky Boží, anděla smrti, zdánlivě smiřuje. Má na dosah absolutní moc – hrůzyplný náboženský zápal a vojenská síla vykupitelů jsou pro něj zbraní, již ovládá stejně mistrovsky, jako kdysi zacházel s nožem. Apokalypsa je patrně v jeho rukou – Calova duše je však mnohem nepochopitelnější a nevyzpytatelnější, než lze tušit. (Založil/a: aceCZ)

#válka  #církev
Paul Hoffman Paul Hoffman
*??.??.1953

Ailees
  18. 3. 2012, 18:02
Na vydání této knihy jsem se velice těšila - už proto, že konec Levé ruky boží snad už ani otevřenější být nemohl a já doufala, že Čtyři poslední věci alespoň některé z nastolených otázek vyjasní. Naneštěstí, moje očekávání zůstala nenaplněna. Nevyjasnilo se téměř nic - nejvíc mě ovšem šokovala "záhada" s vražděním dívek ve vykupitelské pevnosti. Příběh je jedna velká nuda: zdlouhavá období popisu božského poslání Thomase Cale se mísí s odstavci o vojenské strategii (která mě nechává zcela chladnou) a případnými výlevy z nešťastné lásky. Nemůžu říct, jak se vyvinuly charaktery postav, protože jsem nabyla dojmu, že se vytratily - speciálně u Cala, který je tak tajemný, že se v té temnotě až tak nějak ztrácí. Konec je dokonce otevřenější, než u prvního dílu - i když jsem myslela, že nic takového prostě možné není. A mé naděje vkládané do třetí části? - Buď to bude naprosto famózní dílo, kde se ukáže autorovo mistrovství v skládání jednotlivých maličkostí do konzistentního celku, nebo celá série skončí v propadlišti dějin, i s poměrně nadějným prvním dílem.
Buřinka
  26. 7. 2016, 15:17
Už z prvního dílu (Levá ruka boží) jsem byla "vycvičena" očekávat neočekávané. Tento díl byl slabší, očekávala jsem větší posun v ději. Ale půjčila jsem si i další díl...
Niaro
  29. 5. 2012, 2:31
Musím přiznat, že jsem si nepamatoval přesně děj, respektive konec, předchozího dílu (Levá ruka boží), avšak jasně jsem si vybavil pocit. Levá ruka boží je jedna z nejlepších fantasy za poslední desetiletí (promiňte mi jestli přeháním), což se ovšem nedá říct o jejím pokračování.

Čtyři poslední věci, jak už zde bylo řečeno, jsou tak skoro do poloviny knihy, nudnou záležitostí (kvůli sic nezbytnému, ale vleklému a nezáživnému popisu podnětů typu "proč a jak" se co událo v předchozím díle a proč tomu má být i v tomto). Následuje vcelku záživná "bojová pasáž" a konec :) Vše co jsem prozatím popsal, bych jakž takž překousl, ale co jsem nezvládal (a slíbil si, že tu napíši) je autorem vyvolaný dojem, že když postrádal inspiraci, tak si otevřel youtube nebo nějaký internetový deník a co ho zaujalo implementoval bez ladu a skladu do knihy (viz. plánované pokusy Hooka). Navíc to na konci knihy skrytě přiznává. Od této knihy jsem čekal daleko víc. Proto tedy mé hodnocení 60%.
jana80
  21. 5. 2013, 15:24
Na tuto knížku jsem se hodně těšila, protože první díl mě velmi zaujal...chtěla jsem vědět jak všechno bude pokračovat.Ale bylo to nudné a nekonečné. Začal mě bavit až konec.Doufám, že třetí díl bude zajímavější a také záživnější
Veunek
  3. 10. 2014, 19:25
Na to, že Levá ruka boží mě celkem bavila a navnadila na přečtení Čtyř posledních věcí, tak pro mě byl tenhle díl opravdu propadákem. Celou dobu se nedělo víceméně nic zajímavého a příběh mě ani nepřesvědčil k tomu, abych se pustila ještě do 3. dílu, takže tuto sérii nechám asi otevřenou a dočtu ji možná v období velké nudy, kdy nebudu mít po čem jiném sáhnout.
Hedgehog
  22. 7. 2014, 10:52
První díl s odřenýma ušima za čtyři hvězdy, tady s odřenýma ušima za tři.
Bitvy mě absolutně nevtáhly do dění a postavy mi stále přijdou málo vykreslené. Knihu jsem četl kolikrát se sebezapřením, což není dobrá vizitka.
Vše zachránil až napínavý konec, který navnadil na třetí díl. To je ale na celou knihu dost málo.
Nijura_Pudlikovna
  13. 6. 2012, 16:27
Tuto knihu jsem si přečetla v podstatě okamžitě po dočtení její předchůdkyně - Levá ruka boží - a ačkoliv se mi první díl asi zamlouval o něco víc, nemůžu se dočkat závěru trilogie. Navíc v tomto díle bylo i několik opravdu vtipných momentů, kde jsem se opravdu hodně smála.
Mazda
  1. 10. 2013, 22:06
Takové nemastné neslané. Zatímco první díl jsem ještě četla se zájmem, druhý byl pro mě utrpením. Vůbec netuším, co čekat od třetího. Jen doufám, že to nepůjde do kytek už úplně.
maciii
  20. 10. 2011, 12:19
Skvělý fiktivní historický román, odehrávající se v době vůbec ne nepodobné našemu středověku. Jak sám autor v závěrečném poděkování přiznává, spoustu situací, postav i jejich projevů čerpal z historicky doložených faktů a literálních děl, což mě na jednu stranu zklamalo v důsledku ztráty iluzí o autorově genialitě, na druhou stranu tím prokázal svou poctivou přípravu při psaní vlastního příběhu. Zároveň má autor hluboký cit pro vylíčení jednotlivých charakterů, které jsou vše, jen ne ploché a jednoznačné, a důsledně se vyhýbá všem prvoplánovým klišé, čímž je příběh velmi nepředvídatelný. Hoffman se v druhém díle své trilogie neobtěžuje s připomínáním jednotlivých postav a situací, se kterými nás seznámil v Levé ruce boží, proto nedoporučuji číst Čtyři poslední věci v případě, že jste ještě nečetli první díl.
TheBatman
  14. 9. 2014, 16:22
Skvělé pokračování prvního dílu. Tato kniha se zařadila mezi moje nejoblíbenější. Bylo to lepší hlavně v tom, že zde bylo více bojů než v prvním díle. Calova role mě zde nenadchla tolik, jako v prvním díle, ale víc mě zabavila role Kleista a Váhavého Henriho. Konec byl výborný a hodně otevřený, takže do dalšího dílu určitě pudu. Komu se líbil první díl, druhý je povinností si ho přečíst, protože tato kniha je fakt výborná.
evik9
  29. 9. 2016, 11:16
Druhý díl ze série knih. První díl mě uchvátil, byl sice trochu krvelačný, ale chtěla jsem rázem vědět, jak to bude pokračovat. Druhý díl mě nenadchnul vůbec pořád samé války, to mi nesedlo a třetí díl................ušel.
Korinek101
  20. 8. 2016, 22:21
Knihu jsem četl je z toho důvodu že jsme chtěl vědět jak bude pokračovat příběh Cale. Bohužel ani tato kniha mne moc nenadchla.
Dupla
  31. 12. 2015, 22:06
Už první díl mě moc nenadchl a i tento není vyjímkou. Napsáno zbytečně zdlouhavě, ale občas se tam najde i nějaké to napětí. Kniha jako celek mě ale moc nebavila. Zvažuji, zda vůbec číst třetí díl.
Petr111
  19. 8. 2013, 14:44
U tohoto druhého dílu jsem se přistihl, že čtu, čtu a najednou si uvědomím, že nevím, co jsem četl a musel jsem o 2 stránky vrátit. První díl měl mnohem větší spád, druhý už se táhl. Mám podezření, že si autor ukrojil příliš velký krajíc chleba. Ani nevím, zda budu mít chuť přečíst si poslední díl, až vyjde.
Assguard
  18. 8. 2013, 15:37
Tak tohle pokračování mě hodně zklamalo. Zvrat na konci prvního dílu trilogie umožnil, aby pokračování začalo přesně tam kde začala jednička, což bylo poněkud zvláštní, ne však nutně špatné. Nepochybně špatný byl ale téměř celý zbytek knihy, která byla jak autor mezi poděkováními sám zmiňuje slátaninou mnoha jiných děl a to navíc hodně špatně slátanou. Dalším nedostatkem knihy je její zdlouhavost, autor si libuje ve svých osobitých a řekl bych sebou přeceňovaných přirovnáních a popisech tolik, že se z nich v průběhu stává do oka bijící kýč. Po druhém díle už pro mě zůstává dočtení trilogie pouhou povinností a nijak zvlášť se na její závěr netěším.
PorterIce
  13. 2. 2013, 14:59
Moc dlouho jsem ji překousávala, 3/4 knihy nuda o nějakých bitvách a kdesi cosi. Už jsem to chtěla vzdát. Ale Levou ruku Boží jsem přečetla, tak jsem si řekla, že musím dát i druhý díl. Ale byl to několika měsíční boj. Až vyjde 3. díl, tak se na to budu muset asi psychicky připravit. Druhý díl, až na závěr hrozná nuda, nuda a nuda!
kajinaa
  14. 3. 2012, 7:42
Kniha se čte dobře, bitvy jsou popsané dobře, příběh je dobrý - takže 3 hvězdičky. Psát že je to bestseller je přehnané. Kdyby se mě někdo zeptal, zda bych ji doporučila, tak ne. Koupila jsem, přečetla a hned se snažím prodat oba díly.
Sarael
  8. 3. 2012, 10:16
Přečetla jsem si první díl chvíli před vydáním druhého, a po přečtení jsem si ho musela okamžitě koupit. Moje očekávání kniha nesplnila. Má sice svoje světlé chvíle, ale na první knihu to rozhodně ani v nejmenší nemá. Z mého pohledu to vypadá jako spojovací díl mezi první a třetí knihou.
Míša.MCL
  23. 10. 2011, 16:25
Po přečtení prvního dílu jsem se tohohle nemohla dočkat. Hned jak jsem knihu dostala, tak jsem jí vzala a dala z ruky teprve, když jsem jí dočetla. Jako studentka historie jsem byla nadšená, když jsem poznávala skutečné události, osoby či celé národy. Kniha má nesmírně poutavý děj, plno zvratů, nečekaných událostí a vývojů. Konec je v mnoha směrech a rovinách otevřený, takže si myslím, že můžeme očekávat v posledním díle dramatický závěr a sama jsem zvědavá, jak si s tím autor poradí. Jen doufám, že na další díl nebudu (nebudeme) muset čekat tak dlouho.