Saint Exupéry

Saint Exupéry Originální název: Saint Exupéry

Vyšehrad - 1986
ISBN: 33-743-86

Vyšehrad (1986) 33-743-86 224

Antoine de Saint-Exupérv je autor pevně vrostlý do českého kulturního povědomí. Zatímco prevážna většina jeho děl vyšla v českém prekladu, neměli jsme dosud ucelenou studii o jeho životě a díle. Tuto mezeru vyplňuje vysoce informativní Chevnierova kniha, která se nyní dostává do rukou našim čtenářům Zaznamenává vyčerpávajícím způsobem veškerou autorovu tvorbu, zachycuje detailně významná biografická data a představují Saint-Exupéryho co nejplastičtěji jako člověka a literáta. V úvodní části nazvané „Člověk" vystupuje ve vzpomínkových portrétech z pera jeho současníků fyzická a duchovní podoba Exupérvho. Oddíl „Dny", chronologie jeho života a díla, sleduje od dvacátých let rok po roce životní dráhu Saint Exupéryho a poskytuje orientaci ve vztahu „život a dílo". Jádro knihy tvoří oddíly nazvané „Dílo" a „Knihy". V „Díle" Pierre Chevrier zakládá svou analýzu především na důvěrné znalosti povahy, jednání a tvůrčích zápasů Antoina de Saint-Exupéryho. Analýzu doprovázejí cenné citace ze soukromých dopisů dosud nezveřejněných. Rada drobných, leckdy humorných momentů z Exupéryho soukromí a Chevrierova podrobná informovanost o Saint-Exupérym letci (Exupéryho odborné znalosti v aviatice. jeho autorství řadv patentů a vůbec celá historie jeho působení jako letce) přispívá k vytvoření obrazu velice živého a v detailech pro naše čtenáře rozhodně nikoli samozřejmého. „Knihy" jako informativní oddíl seznamují s genezí a charakteristikou vlastně všeho, co vyšlo z pera Saint-Exupérvho. Na prvním místě jsou uvedeny jeho beletristické práce, dále příležitostné stati a korespondence, pokud bvla vydána knižně, a Deníky Pro naše čtenáře jsou zvlášť zajímavé především texty česky dosud nepublikované, jako Sešity, Dát životu smysl a také dopisy z mládí. Oddíl "Stránky" je pendantem v předchozí kapitole. Oddíl ,,Věty" představuje jakousi mini-antologii a zároveň přehled klíčových exupérvovských témat. Oddíl „Rozhovory" obsahující texty pro českého čtenáře zcela neznámé (rozhovor se Saint Exupérym po jeho návratu z Ameriky, Dopis generálu Z., Dopis pilotovi a reakce na některé výroky literárních současníků) dokresluje Exupéryho tvář. V oddíle „Odlesky" shromáždil Chevrier výňatky z textu různých francouzských autorů, v nichž je řeč o Saint-Exupérym. Chevrierova kniha shrnuje pro širokou čtenářskou veřejnost poznatky dosud převážně rozptýlené v doslovech, předmluvách a ojediněle ve statích. Autor interpretuje a dokládá integritu díla Saint-Exupéryho v osudových zákrutech světových dějin, nezamlčuje jeho problémy a hledání cest a především rekonstruuje onen Exupérym zlidštěný svět techniky, která u tohoto autora nestojí v protikladu k humanitní bázi lidské civilizace. (Založil/a: Antonín)