Divoký zázvor

Originální název: Wild ginger

Ikar - 2004
ISBN: 80-249-0318-0

Ikar (2004) 80-249-0318-0 224

Román zachycuje u nás dlouho neznámou podobu kulturní revoluce v Číně - a to očima mladých lidí, které maoistická ideologie zasáhla nejsilněji... Školačku jménem Divoký zázvor pronásledují Rudé gardy. Pro režim je podezřelá: její otec byl Francouz, takže děvče musí být nakažené "buržoazními" myšlenkami, stejně jako její přítelkyně Javor. Román líčí dospívání těchto dvou dívek v Šanghaji na přelomu 60. -70. let, kdy předseda Mao vládl absolutní mocí a jeho následovníci se v jeho jménu chápali zbraní. Z Divokého zázvoru vyroste vzorná komunistka a zazáří i ve světlech reflektorů. Avšak v prostředí maoistické diktatury stačí jediný chybný krok, a z idolu se stane zrádkyně revoluce. Divoký zázvor podlehne zakázané lásce a ohrozí i své blízké… (Založil/a: Galeana)

Anchee Min Anchee Min
*14.01.1957

Rinae
  10. 12. 2015, 16:50
Příběh je trochu jako z jiné planety, tak odlišné mi kulturní reálie připadaly. Rudé gardy, soutěže v citování Mao Ce-tunga a podivná vášeň (zdráhám se ten vztah označovat za lásku), která se zuřivě sváří s touhou být vzornou představitelkou maoistických ideálů. Za přečtení to však určitě stojí, zvláště pokud toho o tomto "časoprostoru" mnoho nevíte.