Dřevaři

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Pistorius - 2010
ISBN: 978-80-87053-42-3

Pistorius (2010) 978-80-87053-42-3 143

Třicátého listopadu 1939 napadla Rudá armáda bez varování neutrální Finsko. V třeskuté zimě se rozpoutaly boje, které do historie vešly pod označením "zimní válka". Jedním z klíčových dějišť bylo strategicky položené městečko Suomussalmi, které se Finové v rámci taktiky spálené země rozhodli evakuovat, zničit a nastražit příchozím rudoarmějcům jako past. Tvrdohlavý dřevorubec Timo Vatanen ale ze Suomussalmi odejít odmítne. Žil zde celý život a nikam se stěhovat nehodlá. Raději zůstane a okupaci přečká. Bez komunikace s okupanty se to ale neobejde. Rudoarmějci potřebují dřevo a on jim ho má spolu s několika přivlečenými ruskými nevojáky v nepředstavitelném mraze a za nelidských podmínek dodávat. Odvedená práce i vzniklá přátelství však dostávají zcela jiný rozměr, když je Rudá armáda na čas poražena a do Suomussalmi se vracejí původní obyvatelé. Na historickém půdorysu se Roy Jacobsen věnuje univerzálním tématům, jako je úcta k člověku, osobní čest, přátelství, ale i kolaborace či kolektivní vina. Ve středu jeho pozornosti stojí neheroický hrdina, obyčejný člověk, který se hrdinou stává bez vlastního přičinění. O to zásadnější dilemata mu však nová role přináší. (Založil/a: peg)

Roy Jacobsen Roy Jacobsen
*26.12.1954

Badger
  2. 1. 2016, 13:14
Krásně napsaná a dobře čtivá kniha.Putování ve sněhu a mrazu lesem do vzdáleného statku za jezerem nemělo chyby.
Čekal jsem to charakterově trochu jinak,ale byl jsem defakto mile překvapen.Knihu bych doporučil hlavně těm co se zajímají o "Zimní válku" je to zajímavý pohled na lidi v ní...