Teorie sraček

Originální název: Paskateoria

Havran - 2006
ISBN: 80-86515

Havran (2006) 80-86515 123

Teorie sraček je brilantní novela finského spisovatele Arta Salminena - název na první pohled snad příliš odvážný, nikoli však zavádějící. Je totiž naprosto přesný. Teorie sraček je společenská kritika bez skrupulí, která nepostrádá černý humor, prvky grotesky, vtipné komentáře a mistrně odposlouchané dialogy. Prostředí: bulvární tisk, který bere všechno, co je možné prodat, aniž by někoho zajímalo, jaká je skutečnost a co bude případně následovat. Tisk, který je přeplněný nešťastnými příběhy stejně jako sladkobolnými melodramaty. Oboje však vytváří tatáž mašinerie, která si nečiní iluze o lidské dobrotě či lepším světě. A tak není žádné velké překvapení, že obzvlášť nemilosrdné projevy jalového světa mediální publicity nalezneme také na stránkách jednoho finského nejmenovaného plátku, kde pracuje jako redaktor Suurnäkki, hlavní hrdina, cynik, který se pokouší vzepřít. A právě tato snaha ho vrhá do široce rozevřené náruče jakési teorie špíny, poskládané ze všech možných společenských odpadků bulvárem počínaje a podsvětím konče. (Založil/a: Mikka_M)

#novela  #kritika
Arto Salminen Arto Salminen
*1959 - †2005

vranak
  10. 11. 2013, 11:11
Slovo teorie v názvu je pro tuhle knihu trochu příliš nóbl, předpokládá určité zamyšlení nebo analýzu, podobně jako ostatní uživatelé jsem očekávala nějakou lehčí společenskou kritiku. Pobavilo mě snad jen focení slávychtivé hvězdičky pro bulvární časopis ("Jakou máte barvu bradavek? Tak to bude stačit průhledné tričko.")... Naopak druhé slovo v názvu docela sedí. Dávám 20-30%, protože vím, že jsou i mnohem horší knihy.
Lulala
  28. 11. 2011, 17:45
Čekal jsem podle anotace a přebalu nějakou lehčí společenskou kritiku, těšil se na cynismus a pár sprostých slov a nakonec z toho zbylo jenom hodně sprostých slov a nic víc. Celá knížka je samoúčelně vulgární a rádobyvpohodě. Mohlo by to být aspoň vtipný, když už tam nejsou moudra, ale ono není. Nijak to na mě nezapůsobilo, ale aspoň to není dlouhý a dá se to zvládnout za odpoledne. Co se mi líbilo, byla ukázka všeobecný ztráty smyslu a vláda povrchnosti, na kterou si autor svým specifickým způsobem stěžuje, ale děje se tak asi na 1/10 celý knihy, zbytek jsou vulgarity. Jako by to právě ta vulgárnost měla prodat - tím se pro mě knížka zařadila do stejných sra.ek
katt
  25. 9. 2011, 15:27
Název je hlavním lákadlem proč si knihu přečíst. Děj a myšlenka nějak neohromí. Není to tak dávno co jsem ji četla a jediná scéna, kterou si vybavím je banda ožralých chlapů hrajících karty. Nebo je to scéna z jiné knihy?
Teeereeez
  7. 6. 2011, 16:35
Kniha, kde je pár zajímavých myšlenek... Zpracování taky není špatné... Ale přestože je to teprve dva měsíce, co jsem ji dočetla, téměř nejsem schopná si vybavit děj... Hlubší dojem tahle kniha prostě nezanechala...