Kobra

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-2971-3

Knižní klub (2011) 978-80-242-2971-3 352

Mladík, který umírá ve washingtonské čtvrti Anacostia, by se ani v nejmenším nenadál, že jeho smrt vyvolá novou válku mocností. Tentokrát však nepůjde o politiku, o vojenskou převahu ani o zdroje surovin, tentokrát půjde o prostý bílý prášek zvaný kokain. Na jedné straně neúprosný a pohádkově bohatý kolumbijský Kartel, který pašuje stovky tun této omamné látky na americké a evropské trhy, na straně druhé supertajný projekt s krycím názvem Kobra, který mu má jeho nekalou činnost překazit. „Je vůbec možné kokainový průmysl zničit?“ ptá se americký prezident šéfa tohoto tajného projektu. A Frederick Forsyth ve svém novém románu přináší odpověď. (Založil/a: mysulka)

vladislaus
  8. 11. 2015, 11:16
Mně se kniha líbila, zvláště když začal útok. Škoda, že se nikdo nepokusí tuto akci proti drogové mafii uskutečnit doopravdy.
Jinak je to už má předposlední kniha od Forsytha do sbírky přečtených.
Balu
  18. 8. 2012, 11:41
Dle mého názoru jednoznačně nejslabší Forsythovo dílo. Čte se to tradičně velmi dobře, ale děj je natolik doširoka rozprostřený, že hlavní hrdinové - dá-li se tak někomu zde říkat - zde hrají roli pouhých pěšáků na šachovnici a člověk se tak ani nemá do koho "vcítit"; žádný překvapivý zvrat na konci ani není. Popis světa, potýkajícího se s nedostatkem kokainu, je sice zajímavý, ale není to to, co bych od téhle knihy čekal.
Alča25
  22. 5. 2013, 7:41
Kobra je docela zajímavá a čtivá kniha, ale pokud jsem chvíli pořádně nevnímala, co čtu, tak jsem se v té změti postav poněkud ztrácela. Na můj vkus jich tam bylo až moc.
Lomeril
  11. 7. 2011, 9:24
Všem doporučuji přežít zdlouhavé dokmuentární popisy, protože finále stojí za to. Nedočkáte se honiček ani výbuchů, ale to kvalitě neubírá. U Kobry je důležitá a zajímavá její pointa - jenže tu bohužel vyzradit nemůžu...
mysulka
  19. 9. 2011, 8:51
Zajímavý námět, vypravěčsky dokonalé, ale myslím, že za mistrnými kousky tohoto fantastického autora trochu pokulhává (stejně jako předposlední dílo Afghánec) hlavně malým rozsahem - při tak velkém tématu a až megalomanském "projektu Kobra" mi připadá děj moc povrchní, nerozpracovaný a příliš přímočarý, ale přitom ta přímočarost není tak strhující jako kdysi (Den pro šakala, Žoldáci...). Zkrátka: kniha dobrá, děj zajímavý, ale na Forsytha mi to připadá jen jako příprava k napsání knihy, jakýsi polotovar....
PJAY
  3. 1. 2016, 10:24
Vyborně se čte, má akci. Plán jak rozprášit drogový kartel je sice hodně "namalovaný" , ale do knihy to zapadá. Mě to bavilo 85%. Jinak nutno dodat, že je to tak nějak americký☺
yozka
  4. 3. 2014, 22:31
Ke knize téměř nemám výtku. Kéž by byla taková kniha zfilmována a s takovou precizností, s jakou postupují Forsythovi hrdinové při práci a on sám, při sbírání a popisování faktů.
heruon
  13. 6. 2012, 13:26
Kniha se celá nese v typicky Forsythovském duchu - je potřeba najít tajného hrdinu, přemluvit jej, aby vykonal práci pro USA, ten samozřejmě neodmítne a s pomocí známých po celém světě začne svěřený úkol svědomitě plnit. Kobra je ale v tomto případě výrazně slabší knihou v porovnání s Boží pěstí nebo Dnem pro Šakala, jak rozsahově, tak obsahově. Přišlo mi, že začátek Forsyth pěkně natáhl, i když víc než na fakta se soustředil na příběhovou omáčku okolo. Zápletka na konci přišla příliš rychle a překvapivý zvrat na mě působil jako vyloženě vynucený, jen aby autor dostál svému stylu psaní.
Stále je to Forsyth, ale zkrácený a přidušený.
EileenK
  10. 1. 2012, 13:42
Forsythův nový román mě opět nezklamal, působivá mozaika se skládá krůček po krůčku až do nečekaného a zajímavého finále. Hlavním hrdinou je čtenářům již známý veterán z knihy Mstitel. Na začátku jsem se trochu ztrácela ve všech těch názvech světových protidrogových organizací a uvítala bych větší rozpracování některých pasáží (v tom souhlasím s "mysulkou"), ale celkový vynikající dojem z knihy to přesto nezhatilo.