A pavouk přichází

Alpress - 2008
ISBN: 978-80-7362-548-1

Alpress (2008) 978-80-7362-548-1 374
Ikar (1996) 80-85944-42-1 232

Novinové titulky se předhánějí, aby bombasticky informovaly o únosech dětí vlivných osobností a celebrit. Když je jedno z nich nalezeno mrtvé, je zřejmé, že na případ musí být nasazeni ti nejlepší detektivové z nejlepších. Odborník na psychologické profily Alex Cross a agentka tajných služeb Jezzie se pustí po stopách geniálního psychopata, ovšem ten jako by byl nepolapitelný... (Založil/a: Martina)

James Patterson James Patterson
*22.03.1947

Bastet
  29. 9. 2012, 11:06
Knihu jsem začala číst na základě obliby filmového Alexe Crosse v podání Morgana Freemana. Ačkoliv děj a padoucha jsem znala předem díky filmu, tak mě kniha dokázala velmi mile překvapit (jak už to bývá, filmaři si pár věcí dost upravili). Příběh je většinou napínavý a má spád. Rozhodně se časem pustím do dalších dílů s detektivem Crossem.
Tereeeza
  4. 12. 2015, 21:53
Můj první Patterson s detektivkou pro dospělé. Jak už jsem poznala u Zpovědi podezřelé, autor píše neskutečně čtivě, krátké kapitoly vás nutí otáček a do doby, než už skoro neudržíte oči knížku nechcete pustit.
A pavouk přichází představuje především detektiva Alexe Crosse a jeho parťáka. Alex mi sednul, charismatický chlápek, co umí mluvit k věci a jeho odpovědi jsou trefné a dost často i úsměvné :) Je to tvrďák, ale zároveň milující otec, který ztratil ženu. nedá dopustit na svou babičku a žije ve světě, kde se na černochy ještě dívá skrz prsty. Ve filmech ho hrál Morgan Freeman (neviděla jsem), tak takhle jsem si ho nepředstavovala ani náhodou! Mám ráda, když se v rámci detektivních příběhů vyvíjí i postava samotného detektiva, takže se moc těším na to, kam se bude posouvat on.
V této knížce se Alex potýká opravdu s neskutečně vyšinutým člověkem, ta psychologie se mi líbila hodně a opět jsem se setkala s něčím, o čem jsem v posledních asi třech měsících četla v dalších dvou knížkách :)) Až do posledních stránek čtenář pořádně netuší, jak to všechno nakonec bude, příběh je o to silnější, že často bylo zlo pácháno na dětech.
Plusem knížky jsou časté odkazy na jiné tituly, ať už knižní nebo filmové.
Eidalon
  23. 3. 2014, 19:18
James Patterson – opět můj oblíbenec, šedesáti šestiletý (2013), stále tvořící americký spisovatel, píšící od roku 1976, který již napsal 95 románů či knih, řada děl byla zfilmována. Krátká, ale výstižná vizitka tohoto velmi plodného autora.

Kniha „A pavouk přichází“ je jeho další detektivní román (taktéž zfilmovaný), kde „řádí“ Pettersonovův oblíbený hrdina Alex Cross – policista, ale také psycholog, černoch, inteligence nadprůměrná. Časové reálie příběhu – počátek devadesátých let minulého století (1990 – 1993).

Knize nechybí inteligentní detektiv, přátelství, krásná žena, láska, nevraživost policejních složek a FBI, dokonalý psychopat, manipulátor, reálie amerického života a spousta dalších záhad. Knihou se vine silný příběh s nečekaným rozuzlením. V půlce čtení jakoby ději "spadl řemen", ale vzápětí Vás vše opět uchvátí a vtáhne zpět až do nečekaného konce, kde se vše propojí a vyplynou na povrch všechny souvislosti. Střídání obrazů, různých pohledů, popisování z pohledu první osoby, to všechno jsou skutečnosti, které z knihy dělají nadprůměrné čtení.

První část knihy, to je klasická americká realita – drsné prostředí černošského ghetta v hlavním městě Washingtonu, vysoká kriminalita, malý zájem „bílé veřejnosti“ a nikdy nekončící práce dvou detektivů Crosse a Samsona z oddělení vražd, kterým se den nevyhne, aby neřešili další případ zmarněných lidských životů, zpravidla černochů žijící na okraji společnosti, jejichž osud nikoho nezajímá a jejichž smrt se stává jen další položkou ve statistikách. Alex v ghettu žije a působí jako policajt, psycholog, dobrovolník, který pomáhá v Armádě spásy, otec dvou dětí, jejichž matka se stala obětí náhodné přestřelky a především se užírá nevšímavostí vlivných a mocných nad osudy jeho komunity.

Děj knihy se rozbíhá, Alex a Samson jsou povoláni k další vraždě černošské neúplné rodiny, kde modus operandy ukazuje na psychopata, jehož „dílka“ měli možnost vyšetřovat i v minulosti. Jejich dennodenní rutinu však naruší únos dvou dětí, které jsou naopak nejvýše v žebříčku priorit (syn ministra a dcera známé herečky) a k nimž jsou odvoláni. Vedle policie se to na případu hemží agenty tajné služby a vším, co lze do vyšetřování zapojit.

Ale na „scénu“ vstupuje Garry Soneji/Murphy. Vždy si přál být slavný, být na předních stránkách novin, být hrdinou televizních zpráv, být někdo. Únos dvou dětí předních amerických celebrit je přesně to, co mu splní jeho sny.

Garry je ale i skvělý manipulátor, muž vysoce inteligentní, ale předně další oběť amerického stylu života, kde neutěšené dětství, týrání fyzické i psychické „vytvořilo“ monstrum, jehož jedinou radostí je manipulovat, zabíjet a ubližovat a být přitom slavným. Základním předpokladem je neviditelnost, Garry Soneji žije i život Garryho Murphyho, který je dalším kolečkem v soukolí šedého amerického života. Schopnost změnit se z vraždícího šílence v absolutního svatouška je základním předpokladem nevypátratelnosti.

Rozbíhá se příběh, kde se odehraje spousta věcí. Garry unese děti, skrývá je, požaduje výkupné, nenechává stopy, pátrání nikam nevede. Předání peněz je vysoce profesionální, všichni vyšetřovatelé jsou bezradní, tlak veřejnosti stoupá. Děti jsou nezvěstné, výkupné pryč, pak se najde mrtvola chlapce, insignie jsou zvláštní. Čas běží, počet zainteresovaných vyšetřovatelů stoupá, výsledky nejsou. A najednou je Garry chycen.

Půlka knihy a příběh končí? Nikoliv. Garry Soneji se mění na Murphyho a všichni si kladou otázku – jedná se o oběť rozštěpené osobnosti nebo geniálního manipulátora. Pachatel je za mřížemi, ale jasno kolem případu není o nic více.

Co se za vším tím skrývá? Podaří se najít unesené děvče, objevit, jak to bylo s výkupným a celý příběh rozplést? Proč se Garry vlastně nechal chytit? Měl komplice? Proč najednou obrací? Jeho útěk a touha se pomstít těm, co ho vypekli je další rovina příběhu.

V půlce knihy máte pocit, že jste dočetli a dále není co řešit. Ale pan Patterson Vás vyvede rychle z omylu. Vše se teprve rozbíhá, nitky vedou rozmanitě všemi směry včetně řad tajné služby, odehraje se krátká love story a na závěr se vše vyřeší.

Happyend ale nečekejte. Spravedlnosti je sice učiněno zadost, ale Alex Cross je opět bohatší o další jizvy na těle i duchu.

Skvělá práce za 4,5 hvězdy, nakonec velmi silné 4 hvězdičky.
maurarita
  25. 7. 2015, 10:26
Knize nechybí inteligentní detektiv ,přátelství ,krásná žena,láska, nevraživost policejních složek a FBI ,dokonalý psychopat manipulátor a spousta dalších záhad.
bratr_jezek
  27. 9. 2014, 21:18
Alex Cross, velice zajímavá postava. Sympatický odborník na profilování zde řeší případ únosu. Trochu nečekaně se tu objevují únosci dva a rozuzlení je trochu překvapivé.
gogo26
  3. 11. 2012, 21:12
Nejsem zrovna příznivec kriminálek, ale musím říct, že tato mě dostala a četl a četl až jsem ji celou zhltl - vřelo doporučuji. I z psychologického hlediska velmi zajímavá.
koki.veru
  27. 9. 2014, 20:02
Krásná knížka, krásná detektivka....Moje druhá knížka od tohoto spisovatele...nejdřív jsem (bohužel) četla druhý díl z této série a teprve potom tuto knížku, ale oba dva díly jsou úžasné a rozhodně budu v této sérii pokračovat :) kniha plná napětí :)
misazavadilova
  30. 7. 2016, 7:34
Knížka se mi četla hezky, děj byl rozhodně zajímavý, avšak na můj vkus tam chybělo trochu více napětí. Přesto po další s Alexem Crossem patrně sáhnu.

EDIT: Právě jsem shlédla i film Jako pavouk, kterému měla být tato kniha předlohou, a jsem opravdu zklamaná. Film má s knihou společného pramálo a opravdu mě zklamal :-(
helapicaso
  1. 12. 2013, 22:26
Tak jsem to dočetla a asi se mi nebude dobře usínat. Moc čtivé, napínavé, občas nechutné, zamilované, lidské, chytré,... Hezká kniha. Chtěla bych mít Alexe za přítele
loner
  16. 4. 2013, 21:55
Moje prvni kniha od autora. Chytla me a nepustila. Takhle si predstavuju dobrou detektivku. Doporucuju.