Originální název: Heritage of the Desert

Návrat - 1999

Návrat (1999)
Novina (1938)

John Hare je nalezen v poušti mormonem Augustem Naabem a zachráněn před smrtí. Hare je podezříván, že pátrá v Utahu po zlodějích dobytka a proto je pronásledován Deneho bandou. Bohatý rančer Holderness usiluje o prameny mormonů i nezákonnými prostředky. Hare se pobytem v drsné přírodě uzdraví a vypracuje. Zamiluje se do poloindiánské dívky Meskaly, která se má stát další ženou nejstaršího syna Augusta Naaba. Dostane se do .... (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  27. 7. 2011, 9:24
Je tomu již 100 let,kdy vyšel první Greyův román Heritage of the Desert (č.Odkaz pustiny) u čtenářů úspěšný v jednom z největších nakladatelství New Yorku.Marné byly návštěvy Greye u nakladatelů,vždy dostal odmítavou odpověď,jednou již zoufalý uprosil nakladatele (editor ho vyhodil) ,aby si přečetl jeho rukopis.Při příští návštěvě řekl nakladatel Greyovi"Moje žena se nemohla od románu odtrhnout a četla ho až do rána."To byl začátek jeho úspěchů.
Nejraději mám tu část knihy,kdy Hare žije na náhorní planině s Meskalou a indiánem Pijůtem,který byl zavržen svým kmenem.Při pasení ovcí se Hare naučí mnohému jak žít v drsné přírodě.Chycení divokého koně Stříbrohřívého a jeho zkrocení je nádhernou ,
nepřekonatelnou pasáží knihy.Nelze najít v žádné jiné knize.Hare se životem v přírodě uzdraví a vypracuje.Stane se platným pomocníkem v záchraně majetku Augusta Naaba.
Inspiraci ke knize čerpal Grey ze života Mormonského přítele Jima Emetta,který žil a vlastnil ranč na řece Colorado,Lee's Ferry.Je to moc pěkný western.Zfilmován byl 3krát a to v roce 1924,studio Paramount,hlavní role Bebe Daniels a Lloyd Hughes;r.1933,st.Paramount,hl.r.Randolph Scott a Sally Blame a v r..1939,st.Paramount,
hl.r.Russel Hayden a Evelyn Venable.Kniha ,už také vyšla v USA v necenzurované verzi pod názvem Desert Heritage.Stálo by za přeložení.