Experiment s Andílkou

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Albatros - 2008
ISBN: 978-80-00-01929-1

Albatros (2008) 978-80-00-01929-1 252

Příběh šestice dětí, které jsou vlastně mutanty. Fantasy, v níž jsou namíchány podle osvědčeného receptu fantastické prvky, nebezpečí, akční scény, aktéry jsou děti, svázané pevným poutem přátelství. Pomocí genetického inženýrství v laboratoři vědci docílili, že vybranému malému vzorku dětí narostla křídla, a navíc tyto děti získaly schopnosti, kterými normální smrtelníci neoplývají. Děti vyrůstají pod dohledem v laboratoři, přesto je autor dokáže prezentovat jako normální děti se všemi dětskými, a hlavně teenagerovskými problémy. Příběh vypráví čtrnáctiletá dívka Maxina (říká si Max, celým jménem Maximum Ride). Je z dětí nejstarší a za všechny přebírá zodpovědnost a považuje je za svou rodinu. Příběh vypráví s citovým zaujetím, minulé události hodnotí a zvažuje. Nejraději má stej ně starého čtrnáctiletého Fanga. Slepý Iggy, Nudge, Gazzy a Angel jsou děti. Děti najdou spojence v mladém vědci a z laboratoře se jim podaří uprchnout. Přesto je pro ně život na svobodě plný nebezpečí, musí čelit pronásledovatelům, podobně okřídleným mutantům, kteří je mají za úkol zabít, aby se lidstvo o jejich existenci nedovědělo. Kniha je čtivá, dialogy humorné, kniha se stala bestselerem a vedla žebříček nejprodávanějších knih po několik měsíců v USA. Pro dnešní generaci teenagerů to jsou dobře vybraní hrdinové. Vyhýbají se dospělým, nevěří nikomu, křídla schovávají mají pod oblečením. Hrdinové jsou sympatičtí, závidíme jim, že mohou létat, ale přitom je litujeme, jsou neustále pronásledováni. Postavy: Maximum Ride je jméno dívky, říká si Max. Je vůdce, 14 let. Fang černovlasý s černými křídly (14), Iggy, slepý chlapec(13), Nudge černé pleti a povídavá. Gazzy osmiletý, technický typ, umí všechno s počítači, Angel, vypadá jako anděl, maličká se světlými vlasy a bílými křídly. Kromě toho mají ještě jiné vlastnosti, Iggy má zbystřené smysly, Angel čte myšlenky a dovede dýchat pod vodou, Max umí letět obrovskou rychlostí... Všichni jsou spojeni silným poutem, jsou jedineční a na sobě závislí, jsou rodina. Mají upravené geny, pevné a duté kosti jako ptáci, vzduchové vaky, rychlejší metabolismus, srdce jim bije velmi rychle, také musí sníst víc potravy. V laboratoři, která připomíná zacházením nacistické experimenty, vědci vytvořili také Erasers, mutanty hlídače, kteří se dokážou transformovat z nenápadné lidské podoby, už v běhu začnou obrůstat srstí, mají vlčí sílu, v druhém dílu mají dokonce také křídla a bojují s nimi v letu. (Založil/a: Martina)

James Patterson James Patterson
*22.03.1947

Faith
  4. 11. 2012, 11:43
I když mám doma knihu pár let, přečtu si ji znovu velmi ráda. Kniha je výborně čtivá, nevíte, co se bude dít další stránku, je plná fantazie a přitom věříte, že by se to mohlo stát i vám (nebo spíš doufáte). Je to skvělá kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.