Zmrzačená

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2363-5

Ikar (2014) 978-80-249-2363-5 216
Ikar (2010) 978-80-249-0857 216

Khady vyrůstala u babičky v malém senegalském městečku v rodině, kde vládla velmi přísná výchova. K tradicím patřila i rituální obřízka, kterou musela malá Khady podstoupit ve věku sedmi let. Nikdy nezapomene na strašlivou bolest, na krev, nesnesitelné utrpení a pocit, že život pro ni skončil. Zatímco muži u příležitosti této "oslavy" venku podřízli berana a hodovali, holčička celé dny proležela v horečkách jako ochrnutá a přála si zemřít. Co provedla, že musela krutě trpět? Na tak otřesný zážitek není možné zapomenout a Khady jej s sebou nese po celý život. I její další osud se odvíjí v duchu prastarých tradic, které nedbají na lidská přání a žena je podle nich pouze figurka na šachovnici... (Založil/a: Monulinka31)

Khady Khady
*27.03.1963 - †08.10.2013

Introvert
  6. 8. 2014, 13:45
Bože, jak já jsem vděčná. Za to, že jsem se narodila v civilizované zemi, kde máme spoustu civilizačních, společenských a etických chorob, ale těla dívek i chlapců jsou ve své celistvosti opečovávána od narození, přes dospělost až k přirozenému konci. Za to, že sice mohu mít nějaké partnerské problémy, ale za to, že je mám a trpím jimi mohu ,,poděkovat" jen sama sobě, neboť právo mé země stojí na mé straně a já mám možnost osvobodit sebe i své děti od případného týrání v manželství a nestojí nade mnou klan starších přikazující mi, že musím poslechnout svého muže.
Na druhou stranu trochu toho Khadyinina umění radovat se z maličkostí a pospolitosti senegalské vesnice bych naší společnosti asi přála...
Amen.
cikyt
  7. 7. 2012, 12:50
Jen málo knih na člověka dokáže zapůsobit až tak silně. Mně osobně bylo docela špatně, když jsem četla popisy všech těch událostí a představila si, že se to mohlo stát klidně i mně. Přesto je to úžasná kniha, která rozhodně stojí za přečtení.
Vercinka.
  20. 1. 2012, 10:21
Knih na toto téma vznikly již mraky. Ale pokaždé, když si přečtu další, mám sevřený žaludek a příšernu představu, že by se to mohlo týkat mě nebo někoho z mých blízkých. V knize jsou opravdu dobře popsána zvěrstva, která jsou páchána na mladých afrických dívkách. Souhlasím s "karce", kdo si neváží života, ať si ji přečte...
karce
  9. 11. 2011, 12:55
Knížka pojednává o zmrzačení v útlém dětství, sňatku v dívčím věku a těhotenstvím před dosažením plnoletosti. Hrdinka této knihy se navzdory tradicím svého kmene dokázala vzepřít osudu, který by jí potkal nebýt její prostořeké pusy. Díky ní a jiným ženám začala bojovat proti obřízce a chtíči mužů, kteří touží jenom po rozkoši. Bohužel muži bolest žen s obřízkou už nevidí, žena je jejich poddaná a vždy musí být po vůli, i za cenu znásilňování a fyzického násilí. Doporučuji přečíst těm, kteří si neváží toho co mají :-)
Veruli2
  22. 10. 2013, 8:48
Při čtení knihy mne bylo chvílemi těžko. To co prožila si nikdo nedovede ani představit. Některé úryvky jsou tak silné, že mne vyhnaly slzy do očí. To co se dělo a ještě stále sice v menším množství děje je otřesné. Určitě doporučuji si tento silný, emotivní pravdivý příběh přečít.
Monulinka31
  2. 6. 2011, 18:36
Kniha se mi velmi líbila, mám ráda knihy autobiografického typu, kde se dozvím více o jiných kulturách a zvycích. Jsou zde popsány věci, o kterých se ,,nemluví''