Originální název: O věcech obecných čili Zóon politikon

Akcent (2009) 978-80-7268-627-8 127 Vydáno pod názvem Zóon politikon
Hynek (2000) 80-86202-87-9 126
Melantrich (1991) 80-7023-090-8 147
František Borový (1932) 162

Kniha je souborem článků, v nichž Karel Čapek formuluje svá politická stanoviska a vykládá své názory na stát, demokracii, socialismus apod. V této souvislosti se obzvlášť proslavila Čapkova odpověď do ankety Proč nejsem komunista – popularita ankety se zvýšila tím, že se za totality dostala na index zakázaných textů, což znamenalo, že kniha O věcech obecných po roce 1948 prakticky nevycházela. Ale souběžně s politickými úvahami přibližuje Čapek svým čtenářům i společenskou a kulturní atmosféru, v níž se vyvíjela jeho generace, a pochopitelně se zabývá i možnostmi a perspektivami politických tendencí své doby. Některé texty i dnes překvapují až zarážející aktuálností. (Založil/a: lord.vader)

#úvahy
Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

nevermore
  10. 6. 2013, 18:41
Další tvář Karla Čapka, neméně přínosná. Kéž by názory podobné těm jeho mělo co nejvíce lidí. Snaha o pochopení nebo aspoň tolerování ostatních názorů, směrů,... Humanista každým coulem :) V tomto souboru je i tolik známá odpověď Proč nejsem komunistou. Stejně tak je však velice zajímavou kapitola O nacionalismu, socialismu anebo pesimismu. Přečtěte si to, jestli můžete.
Kukpiss
  14. 3. 2012, 19:56
O skepticismu (1924): "Mám-li už volit mezi vírou a kritikou, volím kritiku; neboť víra mne zbavuje kritiky, ale kritika mi umožňuje zachránit aspoň nějaký pěkný kousíček víry: dokonce i víry jiných lidí."

O relativismu (1926): "Pokud se týče relativismu Einsteinova, pravím upřímně, že mu nerozumím, tak jako nerozumím některým náboženským tajemstvím, logice dějin, nekonečnému prostoru a jiným věcem. Pokoušel jsem se to studovat; došel jsem až k místu, kde se praví, že kdybych se pohyboval rychlostí světla, zploštil bych se z jakýchsi ciferních důvodů jako oplatka; tu jsem opustil další důkazy, velmi usmířen s tím, že se nepohybuji rychlostí světla. Protože se pohybuji pomalu a rozvážně, stávám se spíše kulatým; a nechtěl bych být plochý. Někteří lidé, kteří se řítí vpřed ohromnou rychlostí a předhánějí, jak se říká, svou dobu, jsou skutečně úžasně ploší. Shledávám tedy, že nemám nic společného s tímto principem relativity."
Cattaclysm
  18. 1. 2016, 19:28
Opravdu mě dostalo, že knížka napsaná před 100 lety je doslova a do písmene použitelná na dnešní situaci. Čapek tyto články psal za První republiky v době budování demokracie. A my teď po revoluci řešíme úplně stejné problémy: neuvědomujeme si, že "demokracie" znamená doslova "vláda lidu" a že to, jak se budeme v České republice mít, ovlivňujeme každý den tím, co děláme a jak se chováme.

"Jeden z našich národních rysů je silná nechuť k úřadům; ale stejně výrazným rysem naší národní povahy je mystická důvěra, že úřady se mají o všecko postarat a mají k tomu plno prostředků." (str. 12, O politice)

"Naše demokracie přece není dosud hotova, ba ani se dosud nevžila. Vemte si průměrného občana a jeho vztah k státu, k vládě, k úřadům, k parlamentu; řekněte sami, máte-li před sebou psychologický typ lidovládce, který je si vědom, že o těch věcech spolurozhoduje, – nebo typ reptajícího, neochotného a podrážděného ovládaného? Vypadáme vcelku, jako bychom si vládli – nebo jako bychom skřípali zuby pode jhem jakéhosi cizího vládnutí a ouřadování?" (str. 69, O demokracii)

"Nemůže-li se Beroun stát Prahou nebo Římem, může se aspoň stát pořádným a jaksi soběstačným Berounem. Je možno dokonce působit, aby byl v nějakém dobrém smyslu co nejberounovatější. Předpokladem toho ovšem je, aby berounským lidem silně záleželo zrovna na Berouně." (str. 5, O malých poměrech)