Musela jsem zabíjet

Musela jsem zabíjet Originální název: Mit liv som barnesoldat i Uganda

Motto - 2004
ISBN: 80-7246-228-8

Motto (2004) 80-7246-228-8 290

Ojedinělé svědectví dívky, která byla jako dítě donucena bojovat se zbraní v ruce, ale nakonec z nelidských podmínek unikla.
China Keitetsi pochází z Ugandy ve východní Africe. Když jí bylo devět let, byla unesena a donucena bojovat v povstalecké armádě. Až po čtrnácti letech se jí podařilo uprchnout do Jihoafrické republiky, odkud s pomocí OSN emigrovala do Dánska, kde žije dodnes.
Svou knihou, která se právem stala mezinárodním bestsellerem, se snažila vyrovnat se svými traumatickými zážitky, ale hlavně pomoci 300 000 dětí, které jsou využívány ve válečných konfliktech po celém světě. (Založil/a: sclera)

China Keitetsi China Keitetsi
*??.??.1976

Orina
  4. 12. 2012, 19:45
China bohužel občas píše tak, že když si člověk konečně má šanci utvářet k ní nějaký vztah, smete záležitost jednou větou. Ale jako naučná literatura o vztazích v armádě je to skvělé dílo. China je poměrně nadaná, protože v tom, co jako jediné znala (zacházení se zbraní), to dotáhla velmi daleko. A i občas je vyprávění velmi vtipné, že jsem se až nahlas smála (např. návštěva šamana nebo trampoty s Manažerem). Bohužel se mi dost znelíbila vztahy ke svým dětem (ačkoliv po tom dětství, kdo mohl čekat mámu ze žurnálu). O svém synovi toho napsala poměrně dost, ale svou dceru za celou dobu neoslovila jinak než holčička, ani nevím jak k ní vlastně přišla (možná šlo o nepozornost ve čtení, ale nezdá se mi) a ve finále ji nechá u člověka, který ji týral, zakončí to prohlášením, že se pro ni vrátí, ale ani v epilogu knihy není žádná zmínka o tom, zda to opravdu udělala.
spookee
  11. 4. 2012, 13:38
Knihu jsem si koupila, protože o této problematice přednáším. Také mě velice zajímal Chinin příběh. Kniha je už beznadějně vyprodaná, naštěstí se mi podařilo ji sehnat z druhé ruky. Popravdě... psaná je, alespoň pro mě, hodně špatně čtivým jazykem. Ve čtení se ztrácím a nefunguje, jako u jiných knížek, představivost. Na druhou stranu je to surová autobiografie, kterou by měl číst každý, kdo si myslí, že se nás Afrika a její problémy netýká.