Cesta do Malšic

Originální název: Cesta do Malšic

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1045-7

Mladá fronta (2003) 80-204-1045-7 113

Prózy Karla Kuny jsou v kontextu současné tuzemské tvorby výjimečným jevem, takřka zjevením. Na debutanta projevuje tento autor až neuvěřitelnou znalost spisovatelského řemesla, dokáže citlivě pracovat se složitým nástrojem zvaným čeština, ví, jak příběh vystavět, vypointovat, dokáže svým postavám vdechnout život. Navíc jej neovládá pouze potřeba zachytit své zážitky, názory, myšlenky a pocity, má výsostnou schopnost podělit se o ně se čtenářem. Nesmírně sympatický je také fakt, že vlastní texty Kunovi nejsou cílem, spíše prostředkem, i ty nejdrobnější útvary totiž přerůstají ve srozumitelné a především výstižné metafory. Řečeno krátce na scénu vstupuje spisovatel. A takhle se autor vyjadřuje o své metodě: Kdysi jako dítě jsem se zavřel do peřiňáku, abych byl v bytě, a přitom tam nebyl, abych vnímal vlastní nepřítomnost a rodiče, co budou dělat beze mne. A tenhle peřiňák se pak ocitl v různých budoárech, sakristiích, kancelářích, lodžiích, říčních nivách i hostincích. Když už to působilo hodně divně, tak jsem z něj vylezl a prohodil jakoby nic: Nenechte se rušit, já jdu do Malšic. (Založil/a: campinoo)

Karel Kuna Karel Kuna
*20.6.1970