Agnes Greyová

Agnes Greyová
Originální název: Agnes Grey

Životní příběh hlavní hrdinky se dramaticky mění, když se její rodina ocitne ve finančních potížích a ona zvolí jako východisko přijetí práce guvernantky v bohaté rodině. Působí u dvou rodin, musí se vyrovnávat se zkažeností prakticky nevychovatelných dětí, aby si nakonec po smrti otce s matkou otevřela vlastní školu. V příběhu se zrcadlí zkušenosti autorky, a přestože pochází z roku 1845 a odehrává se ve viktoriánské Anglii, osloví i současnou ženu – o tom ostatně svědčí i nadšené ohlasy čtenářek v diskusních fórech.

Anne Brontëová byla nejmladší z proslavené sesterské trojice (a poslední z celkem šesti dětí) a román Agnes Greyová je její prvotinou. Je až s podivem, že dílo, které irský kritik z přelomu 19. a 20. století George Moore označil za „nejlepší vyprávění v próze v anglickém jazyce“, vychází v České republice poprvé. (Založil/a: joedrahr)

Anne Brontë Anne Brontë
*17.01.1820 - †28.05.1849

Nijura
  26. 2. 2013, 12:55
Chudák Agnes! Ze začátku jsem ji upřímně litovala, protože ta rodina byla opravdu hrozná a ani učitelkám bych nepřála takové žáky, ale na konci jsem se těšila, až bude Agnes konečně šťastná.