Dějiny ekonomického myšlení

Originální název: Dějiny ekonomického myšlení

C.H. Beck - 2005
ISBN: 80-7179-380-9

C.H. Beck (2005) 80-7179-380-9 540

Čtenáři se dostává do rukou 3. vydání úspěšné publikace, které reaguje na příznivý ohlas předchozích dvou vydání. Je rozšířeno o některé pasáže, jako je například škola Salamanky, škola reálného hospodářského cyklu nebo ekonomická analýza práva.
Mottem knihy je myšlenka, že ekonomii nelze plně pochopit bez poznání její historie. Autoři zvolili kombinaci historického a teoretického přístupu. Chtěli tak ukázat, že nestačí studovat soudobou ekonomii bez znalosti její historické geneze a také že nelze ignorovat ty myšlenkové směry, které nejsou součástí soudobého „hlavního proudu“. Kombinace historického a teoretického přístupu má své výhody. Čtenář může v rámci jednotlivých kapitol sledovat, jak se vyvíjely jednotlivé tradice ekonomického myšlení, jaké jsou jejich přínosy i jejich nedostatky. Může je porovnávat a na těchto komparacích třídit své vlastní ekonomické myšlení. Kniha obsahuje kapitoly věnované scholastikům, merkantilismu, fyziokratismu, klasické politické ekonomii, francouzskému socialismu, německé historické škole, marxistické ekonomii, lausannské škole, cambridgeské škole, rakouské škole, institucionalismu, německému ordoliberalismu, keynesiánství, chicagské škole, monetarismu, škole veřejné volby a některým dalším směrům. Nechybí ani kapitola o českém ekonomickém myšlení. Třetí vydání je rozšířeno o některé pasáže, jako je například škola Salamanky, škola reálného hospodářského cyklu nebo ekonomické analýza práva. (Založil/a: equin)

Bloodym
  16. 12. 2013, 17:51
Ty dlouhé večery nad vývojem ekonomických teorií... Ač se to může zdát zavádějící, jedná se stručný vývoj ekonomických teorií, o kterém se toho dá namluvit hodiny. Kniha je celkem přehledná. I když jsem ji používala hlavně na doplnění přednášek - při nejasnostech, nebo když jsem si měli něco sami doplnit (když už si tam člověk ty hodiny odsedí, tak to musí k něčemu být)