Císař z Portugalie

Císař z Portugalie Originální název: Kejsarn av Portugallien

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962)

Mistrně vyprávěný příběh otcovské lásky prostého venkovana, který nevýslovně miluje svojí dceru, vlivem jejího zblouznění se pomátne na rozumu a pokládá se za "cisaře z Portugalie".

Dcera, přijímá otcovu lásku jako samozřejmost, nedovede ji ocenit, a nakonec svého otce na mnoho let opouští. Nezměrná láska pomateného otce ji však nakonec vrací na její místo mezi lidi, v jejichž středu vyrostla a k nimž i přes své chvilkové zakolísání stále patří. Vedoucí myšlenkou celého díla, prozařující osudy mnoha jeho hrdinů, vykreslených s hlubokou láskou a porozuměním, je požadavek dobra, obětavosti a lásky k člověku, zejména k člověku ponižovanému a trpícímu. (Založil/a: ssuva)

vladislaus
  23. 7. 2014, 18:09
Velice zvláštní příběh spisovatelky oceněné Nobelovou cenou. Na mně sice trochu moc poetický a sladkobolný, ale určitě doporučuji k přečtení.
Steak
  26. 7. 2015, 11:10
Na mou citlivou duši byla tahle knížka velké břemeno. Jana mi bylo velmi líto, Kláru jsem nenáviděla a celý konec jsem probrečela.
Lídinka
  4. 10. 2014, 14:58
Je to moc hezký příběh otcovské lásce a o tom, co všechno je schopen otec pro svou dceru udělat. Je to velmi zajímavě a citlivě napsané, místy ale až přecitlivělé. Kniha má ovšem krásnou myšlenku a to oceňuji. Kapitoly na sebe přímo nenavazují, jen líčí zásadní momenty v životě Jana a jeho dcery Kláry a snaží se tím co nejlépe vykreslit jejich povahy a vztah mezi těmito dvěma postavami.