Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Střet civilizací

89%
4 49
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Střet civilizací

Podtitul: Boj kultur a proměna světového řádu


Originální název: The Clash of Civilizations
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Nejnovější vydání:
Rybka Publishers - 2001
ISBN: 80-86182-49-5
Počet stránek: 447
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 10x v oblíbených
v přečtených 70x v přečtených
v knihovně 43x v knihovně
k přečtení 68x k přečtení
právě čte 15x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Rybka Publishers (2001) 80-86182-49-5 447

V rámci každé lidské civilizace dochází ke konci dějin v okamžiku, kdy se objeví univerzální stát coby konečná forma společnosti. Západ se od všech předchozích civilizací liší svým vlivem na ostatní kulturní prostory, avšak ekonomická dynamika Asie a "islámské obrození" ho mohou ohrozit. Svět po rozpadu sovětského impéria totiž představuje sedm nebo osm hlavních civilizací. Současné lokální intercivilizační konflikty ze své podstaty hrozí přerůst ve střet různých civilizací. Zdůrazňování univerzalismu Západu se stává zárodkem konfliktů! Příslušníci jiných kultur však oprávněně poukazují na morální úpadek Západu (asociální chování, konec rodiny, nevzdělanost). Východisko z hrozící perspektivy civilizačního střetu Huntington nachází v jednotném postoji Západu, jenž uzná jedinečnost vlastní civilizace, avšak nikoliv její univerzálnost... (zdroj: Městská knihovna v Praze, www.mlp.cz) (Založil/a: Vilja Déži)

(více)  

Štítky

více  
Samuel P. Huntington Samuel P. Huntington
*18.04.1927 - †24.12.2008

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Myrddin33
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 9. 2014, 22:00
Při čtení jsem si vzpomněl na přednášku, kdy teoretický fyzik Michio Kaku promlouval na konferenci v Saudské Arábii na téma civilizací ve vesmíru. Mluvil mimo jiné o planetární civilizaci, která může osidlovat vesmír. Po přečtení této knihy mám lehké pochybnosti, zda může planetární civilizace na Zemi vůbec vzniknout.
Rozhodně souhlasím s ústřední tezí knihy, že univerzálnost západní kultury je mylná. A též s bodem, že "intervence Západu do záležitostí jiné civilizace je v multicivilizačním světě pravděpodobně tím nejnebezpečnějším zdrojem nestability a potenciálního globálního konfliktu". Na druhou stranu nemohu přijmout to, že Spojené státy by měli být ústředním státem Západu a to už jen z historického hlediska. Je to ovšem impulzem pro Evropu, která by měla započít novodobou renesanci své kultury.
Kniha je velmi inspirující a v mnoha ohledech dosti prorocká. A ač v mnoha dedukcích s Huntingtonem nesouhlasím, hodnotím ji velmi dobře, protože je to jedna ze základních knih pro studium civilizací a je v ní mnoho podnětných myšlenek a jako celek je velmi užitečná (například veškeré rozbory konfliktů a celé jejich pozadí a mnoho dalšího).
Na závěr bych rád podotkl, že upřímně doufám, že scénář uvedený v závěrečné části knihy, bude jen utopií a nikdy nepřekročí práh této knihy a popisovaný konflikt zůstane pouze teoretickým a nikdy nenaplněným scénářem.
Dadzi
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 10. 2012, 20:15
Skvělá kniha, poměrně přesně a zároveň jednoduše popisující základní dění na půdě mezinárodních vztahů. Faktem ale je, že jistý přehled v tomto oboru, především z teorie mez. vztahů, je potřeba, aby člověk plně porozuměl všemu, co chce Huntington vyložit...
Zároveň je kniha zajímavým "výletem" do dějin a mocenského přetlačovaní se v rámci nich.

* Jenom bych upozornil na jednu faktickou chybu, která, dle mého, musela vzniknout v překladu, protože pochybuji, že by Huntington napsal takovou kravinu kterou je to, že "V Arménii je pravoslaví jakožto hlavním naboženstvím"
- zřejmě to vzniklo ze špatného překladu ze slova "Oriental Orthodoxy", které bylo zaměněno a přeloženo jako "Ortodox church", což by znamenalo pravoslaví.
Mayaku
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 10. 2016, 14:00
Naprosto esenciální publikace, kterou by si měl přečíst každý, bez ohledu na své politické smýšlení či přesvědčení. Huntington zde opravdu poutavým způsobem popisuje procesy a tlaky působící v rámci vztahů největších světových civilizací a příčiny jejich vzájemných, stále se opakujících, svárů. Rozhodně jde o publikaci, která do značné míry otevírá oči, pokud je člověk ochoten Huntingtonovi naslouchat.
Egon Svratkin
80% 80% 80% 80% 80%
  6. 10. 2011, 15:35
Velice zajímavý pohled na "postzápadní" světový řád a v něm probíhající znovuzrození civilizační identity na úkor ideologicého vnímání světa. Huntington tak čtenáří nabízí dobře použitelný klíč pro chápání současného světa a konfliktů, které v něm vznikají. Osobně si myslím, že jde o kvalitní základ, který sice nemůže být brán pro vnímání všeho budoucího jako jakási Bible, která je nezpochybnitelná, neboť je jen těžko soudit, jestli nevznikne do budoucna zase něco podobného západním ideologiím, které dělily svět v posledním století. Bezpochyby je ale Huntingtonův civilizační řád něco existujícího, co čtenáři objasní mnohé aspekty současného světa.
Radim Kapavík
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 12. 2016, 21:50
Kniha nabízí paradigma pro posuzování světového dění, které se zásadně liší od minulého (stodenoválečného, bipolárního nebo ideologického). Je založeno na pojmu civilizace, která znamená skupinu států (nebo vlastně spíše lidí) definovanou svou kulturou, přičemž za nejdůležitější její prvek (podle něhož se civilizace i nazývají) považuje náboženství - což je pro rádoby ateistickou společnost poměrně odvážná myšlenka. Toto paradigma rozhodně pasuje na současný svět lépe než jiná (např. konec dějin), což potvrzují i některé předpovědi, které se od vydání knihy už stihly splnit (byť v knize najdeme i taková, kde se autor zjevně netrefil).
Z dnešního pohledu kniha trochu trpí tím, že je k ilustraci popisovaných principů použito podrobného popisu konfliktů, které byly aktuální v době vydání knihy (válka v Jugoslávii, války na Kavkaze, boje na Srí Lance, ...), ale dnes již nejsou v živé paměti a naopak dnešní čtenář zná mnoho aktuálnějších událostí, které by pro něj jako ilustrace byly srozumitelnější.
Sally.Wasp
  29. 1. 2016, 21:16
Kniha na mne udělala dojem, což o to. Když jsem se na ní ptal ale svých kamarádů politologů, tak se mi smáli. Metodologicky je prý celá špatně, podle akademické obce ji pan Huntington sepsal "od stolu" bez ladu a skladu a dnes už publikace spadá do kategorie všech nepovedených "nadkonceptů" a světových teorií.
zeus
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 11. 2015, 21:42
Vysoce důležitá kniha, platná zvláště v dnesšní době. Popisuje bez příkras o co ve světě jde. Nedoporučovaná multikuluralisti , neb ukazjue že nelze míchat lidi různých civilizačních okruhů.
azoresvv
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 11. 2012, 14:29
Velice zajímavá kniha. Pojednání o rozdělení světa a bližší nahlédnutí na základní principy rozdělení náboženských mocností. Dle knihy lze současné konflikty chápat jako logické vyústění krizí mezi jednotlivými náboženstvími, založených na ekonomických a politických odlišnostech západního světa a třetích zemí.