Křehké knoflíky

Křehké knoflíky Originální název: Tender Buttons

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-417-0

Argo (2001) 80-7203-417-0 88

Jedná se o sbírku drobných zátiší v próze z roku 1914, s podtitulem Předměty – Jídlo – Pokoje.
Jazyková lahůdka, poezie v próze, humorné pohrávání si s čtenářovou obrazotvorností – tak lze charakterizovat útlou knihu postřehů o věcech z pera slavné americké bohémky a expatriotky, která měla umělecký salon v Paříži ve 20. a 30. letech, jenž se stal mekkou mnoha umělců. Křehké knoflíky ničily staré zaběhané a posvěcené vzorce vidění a cítění a americký spisovatel Sherwood Anderson po přečtení knihy prohlásil, že „je to takové vzrušení, jako když přijdete do nové a krásné země, kde je všechno zvláštní“. (Založil/a: Luremaster)

Gertrude Stein Gertrude Stein
*03.02.1874 - †27.07.1946

nef7
  2. 12. 2011, 13:52
literární LSD... a já jsem pod vlivem Gertrude Steinové... jak těžké je střízlivění... Slova s novou podstatou v neočekávaných rolích, v nečekaných obrazech. A za vší tou nesmyslností se ukrývá malování slovy

"Bleděmodrá a ta samá rudá s nachovou něco změní. Což značí, že je to bez chyby. Každá růžová to dokazuje a velmi pravděpodobně to zní i rozumně. Velmi pravděpodobně není lákavějšího luxusního daru. Jistý nárůst znamená pohromu, a to je nejlepší příprava na tři a více pohromadě. Trocha klidu je tak obyčejná a v každém případě je v tom něha a taky trochu toho.
Pečeť a sirky a labuť a břečťan a oblek.
Skříň, skříň se nespojuje pod postelí. Páska,pokud je bílá a černá, ta páska má zelenou nit. Výhled, celý ten výhled a malý sten skřípění, co dělá z krácení tak pěkné pění zkrácení a rudo není kulacení ale bílení, červená a bílo na ní.
Potupa není v nedbalosti, ba ani v šití, přichází bůhví, bůhví odkud."

Hodnotit si netroufám, s ničím podobným jsem se nesetkala. Obrázek si udělejte sami...