Zachránce bloudícího

Abú Hámid Al-Ghazzálí Abú Hámid Al-Ghazzálí
*??.??.1058 - †??.??.1111

Myrddin33
  5. 9. 2014, 19:43
Dlouho jsem přemýšlel, zda knihu hodnotit. Rozhodl jsem se nehodnotit, protože je těžké vyjádřit objektivitu (Ano, hodnotil jsem "Výklenek světel", ale ten mne opravdu zaujal a mohl jsem hodnotit to, co jsem si odnesl. U této knihy to bylo těžké.).
Zaprvé je zcela zcestné tuto knihu mít pod označením "filozofické", když al-Ghazzálí proti filosofii brojil.
Místy jsem měl veliké problémy pokračovat, protože jsem našel pouze zrnka užitečného. Al-Ghazzálího odsuzování lidí, jakými byl Ibn Sína, Ibn Tufajl a dalších je pro mě velmi nehezké a vrhá mi to autora do světla zarytého člověka, který přes veškerý svůj diskurz je potíračem pravdy. Ano, jistě by mě sám zařadil na seznam za Ibn Sínu. Ale jeho dedukce mi přijdou chybné. Sebevědomí mu rozhodně nechybí (zvládnutí celé filosofie za dobu dvou let při výuce 300 studentů a podobné...). Vlastně to byl hotový znalec všeho té doby a jen on měl pravdu.
Vím, vyjadřuji se vesměs negativně a sám jsem z toho trochu zklamaný, ale toto dílko je pro mě nepřekonatelné, protože jeho názory jsou mi diametrálně cizí a nemyslím si, že by mi kdy mohli být blízké. Výklenek světel měl mnoho zajímavého a ten mohu doporučit. Zachránce bloudícího mohu doporučit lidem, kteří se zajímají o islám, středověké učence a súfismus, jelikož postava al-Ghazzálího je ikonou. Ale pro člověka, který by chtěl hledat "správnou cestu"... nevím, nevím...