Cesta zenu

Originální název: The Way of Zen

Votobia - 1995
ISBN: 80-900614-8-6

Votobia (1995) 80-900614-8-6 220

Kniha je rozčleněna na dvě části. První pojednává o kořenech a historii zenu, druhá je věnována jeho principům a cvičením. Cesta zenu je úvodem do problematiky zen-buddhismu a nejhutnějším vyjádřením buddhistické teorie i praxe. (Založil/a: Luremaster)

#zen
Alan W. Watts Alan W. Watts
*06.01.1915 - †16.11.1973

RockWagram
  6. 7. 2014, 11:49
Tahle kniha je až překvapivě uvědomělým vyobrazení Zenu, i když k samotnému Zenu se Watts dostává až v polovině. V té první nám vysvětluje, jak vlastně došlo ke vzniku tohoto učení. Popisuje jeho cestu z Indie do Číny a silný vliv Taoismu. Samotný výklad je protkán ukázkami i rozbory zenové literatury, takže ti z vás, kteří si nechcete nechat zkazit to velké ,,Ahá!'' při samostatném rozluštění koánů, pozor na spoilery. Jinak je to podle mě jeden z nejužitečnějších komentářů k ,,buddhismu'', jaký jsem kdy četl. Myslím si, že Alan věděl. Celý život zenoval, zenoval, zenoval... až se uchlastal k smrti... to nemusí znamenat, že byl pokrytec.