Ílion

Laser-books - 2009
ISBN: 80-7193-275-8

Laser-books (2009) 80-7193-275-8 720
Laser-books (2005) 80-7193-198-5 720

„O hněvu Achillea, syna Péleova, zabijáka soucit neznajícího, osudem k smrti předurčeného, nám zpívej, ó Múzo."
Tak začíná nejslavnější Homérův epos a jsou to i první slova románu Dana Simmonse.
Ale to je jen úvod, jen vstup do knihy, která nám představí bohy a hrdiny starověkého Řecka, Achájce i Trójany, ve zcela novém světle. Průvodcem nám je profesor Thomas Hockenberry, který celý život studoval a přednášel Ilias a Odysseu… a teď je dennodenně z vůle Múzy Meleté přítomen obléhání Tróje. Snídá s prostými vojáky obou znepřátelených stran a pokouší se – s větším či menším úspěchem – zasáhnout do dění.
Současně probíhá děj na Zemi, která je po mnoha a mnoha katastrofách obydlena pouze zbytkem lidstva, které je negramotné. Všichni cestují faxem – ale jen tam, kam je to dovoleno – a jsou obsluhování podivnými tvory – voynixy.
A nakonec jsou tu moravci – obyvatelé jupiterovských měsíců – a jejich expedice, která má zjistit, proč se v posledních letech tak zvýšila kvantová aktivita na Marsu… (Založil/a: Tanmut)

janeicka
  12. 3. 2014, 9:59
Má první kniha od Dana Simmonse, po které jsem sáhla díky zajímavé anotaci slibující obléhání Tróje :-) Nevěřila bych, jak autor dokáže pospojovat tři roviny příběhu do jednoho strhujícího finále. Jednotlivé kapitoly byly perfektně koncipovány tak, že se na konci vždy stane něco překvapivého, a vy musíte číst pořád dál a dál. Perfektní skloubení Homérovy Iliady, postapokalyptické země, terraformovaného Marsu a humanoidních robotů z jupiterovských měsíců - opravdu tohle všechno funguje a zapadá do sebe. Moc se těším na pokračování, jak tohle všechno asi dopadne.
DUSINKA
  26. 6. 2010, 16:11
Schopnost Dana Simmonse "ukrást" velké literární téma, tentokrát dokonce jedno z nejposvátnějších, a transformovat ho do bizarní podoby sci-fi zápletky je obdivuhodná. Homér nic neztrácí ze své velkoleposti, přitom čtenář dychtící po vzdálených světech, cestování v čase i vesmírném prostoru, ale i po akčních soubojích a hned zase filozofických úvahách si tu skutečně přijde na své. Múza tohoto autora zpívá krásnou píseň.