Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Český sen

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Český sen Originální název: Český sen

Nejnovější vydání:
Akropolis - 2004
ISBN: 80-7304-044-1
Počet stránek: 304
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Akropolis (2004) 80-7304-044-1 304

Prozaik a dramatik Oldřich Knitl, kterého znají především posluchači rozhlasových her (napsal jich ke dvěma desítkám, některé i společně se svou manželkou Janou Knitlovou), ale také diváci televizních her a adaptací, knižně debutoval povídkovým souborem v roce 1982, nazvaným Jsem historik umění a zvu vás na večeři. Kniha Český sen začíná 329 dní předtím než plukovník generálního štábu Emanuel Moravec zatkne prezidenta Beneše. Oldřich Knitl se zde tematicky zabývá československým rokem 1938. Žánrově jde o poněkud neobvyklé spojení eseje s něčím, co by se snad dalo nazvat historickým sci-fi. Jde o úvahy, které se opírají o co nejpřesnější historická fakta a které co možná nejpřístupnější formou hledají vysvětlení aktuálních událostí roku 1938 jednak v jejich dějinných předpokladech, jednak v charakterech a osobních danostech hlavních postav tehdejšího dramatu – Hitlera, Chamberlaina, Beneše, Daladiera, Bonneta a dalších. Poslední čtvrtina knihy historickou realitu opouští a pokouší se fiktivním dějem odpovědět na otázku, která Čechy dodnes zajímá, totiž co by se stalo, kdyby tehdy 30. září o polednách nedošlo ke kapitulaci. I zde jsou ale podkladem fakta – mezinárodně politické rozložení sil, domácí situace, plány a vojenská síla německé a československé armády. (Založil/a: Miss Utahraptor)

(více)  
Oldřich Knitl Oldřich Knitl
*1938

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gallienus
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 7. 2016, 17:55
Zajímavý pohled na události po Mnichovu, kdyby se část vojenského a politického vedení země rozhodla nerespektovat rozhodnutí prezidenta Beneše. Asi nejvíc jsem na tomto alternativním scénáři ocenil popis bojů, přišel mi realistický, autor se oprostil od nacionálních předsudků a různých klišé, to hodnocení bylo opravdu nestranné, nejspíš by to ve skutečnosti asi takto vypadalo. Pokračování alternativního scénáře mě už tak nenadchlo, mám na to v tomhle případě jiný názor, ale autor to tak cítil, nebo by si to spíš i tak přál, sám název knihy tomu i odpovídá.
Ještě více než samotný alternativní scénář po Mnichovu (kvůli kterému jsem vlastně knihu četl) mě potěšila autorova sonda do historie vztahů Čechů /Němců a částečně i našich vztahů s Polskem, které byly také, vše ne jen dobré. Celá ta reminiscence vztahů obou národů od středověku až po inkriminované období byla napsána velmi pokorně a autor nenadržoval žádné straně, neznal jsem Oldřicha Knitla, ale za tuto knihu jej velmi respektuji.
Důvod proč jsem nedal knize maximum bohužel tkví v mé neschopnosti přijmout závěr jeho alternativního scénáře, to souznění Čechů a Slováků mi přišlo až příliš dokonalé, nebojím se říci pohádkové. Což nedokážu vnitřně přijmout.