Hyperion

ISBN: 80-7193-134-9

Laser-books (2002) 80-7193-134-9 488
Laser-books (1998) 80-7193-115-2 496
Laser-books (1996) 80-7193-016-4 496

Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká…
V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději – a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva… (Založil/a: Tanmut)

HPL
  3. 3. 2015, 13:07
Nadšené recenze a prohlášení o srovnatelnosti s Dunou na obalu ve mě vzbudily velká očekávání. Naplnila se? Eufemismus. Kniha mě dostala a Simmons se trvale řadí do kategorie sázka na jistotu a pan spisovatel. Vše je tak nádherně vymyšleno, a přitom působí nerušivě, barevně, ale ani křiklavě, ani vybledle. Zkrátka parádní sci-fi plné filozofování, jak to mám rád, s třešničkou ve formě menšího děsu. Co se jeho týče, "Štír" (v originále Shrike) je opravdu frajer a moc mu fandím, ale ten překlad... Ten se mi prostě nelíbí, i když chápu, že mu nechtěli říkat Ťuhýk - jehož kontext ale teprve skutečně podtrhuje jeho povahu.
Poctu Johnu Keatsovi si člověk v češtině neužije, a Canterburske povídky, ani Dekameron jsem (já barbar) nečetl, takže tahle část šla bohužel mimo mě. Přesto se mi systém vyprávění příběhů na cestě moc moc líbil (a to na něj většinou brblám).

A teď k jednotlivým příběhům (z nichž většina by mohla fungvat i sama o sobě - a o to větší sílu mají jako součást něčeho většího):
1. knězův příběh se mi líbil. Strašně! Až neskutečně mi připomínal sci-fi povídky od GRRM. Myšlenka Bikurů super, finalní osud otce Durého dokonalý. Tento příběh by mohl být klidně samostatná sci-fi povídka s prvky hororu a teologie.
2. vojákův příběh mě ze začátku vůbec nezaujal, postupně jsem ale byl nucen názor přehodnotit. Závěr opět šílený. Super, i když jen o maličko slabší atmosfera než 1.
3. Martinův příběh má slabší pointu, nicméně barvité líčení událostí to více než kompenzuje.
Od 4. příběhu Sola jsem čekal nejmíň, ale dostal mě nejvíc. Chudák Rachel.
Od 5. Lamiina příběhu jsem si taky moc nesliboval, ale myšlenka kybrydů a společenství UI (btw docela dobrá na rok 89) mě zaujala.
6. konzulův příběh mě ze začátku šíleně nebavil (jako jediný). Každopádně respekt za plovoucí ostrovy a scénu s delfiny! Závěrečná pointa mě ale opět uzemnila (přestože se podle mě jedná o nejslabší příběh).

Všechny příběhy mají podobný průběh postupné gradace. Po začátku s někdy téměř nudným tempem následuje odhalení, které nenechá vydechnout, než se v šíleném finále dozvíme, co stojí za účastí na pouti jednotlivích vypravěčů. Některé mají navíc nádherně mrazivý závěr. Toto vyvrchlolení v každém příběhu, celkově tedy 6krát je na Hyperionu jedna těch nejlepších věcí. Kniha sice končí "uprostřed věty", ale aspoň se už o to víc těším na pokračování. Přesto se samotným "závěrem" spokojen rozhodně nejsem.
Bylo to zvláštní, ale chvílemi mi přišlo, že jsem 8. členem pouti za Štírem. Jsem naprosto spokojen. Dostal jsem přesně to, co jsem chtěl a co jsem očekával... a vlastně víc.
Závěrem jen dodám, že templářská stromoloď mě naprosto zabila (a to už jsem "viděl" ve sci-fi hodně) a Větrnej vůz (ano, to je ta lodička na obalu) je sice povedená srandička, ale to už mi přišlo moc přestřelený.

PS: Vážně výýborný nerušivý překlad. Doslova smekám před Janem Pavlíkem! Tohle se totiž ve sci-fi (a popravdě i fantasy a hororové) literaturě u nás tak často nevidí! Věty krásně srozumitelné, a přitom zachovávající původní smysl i vazby, bravo! Dokonce i doslovně přeložené názvy znějí dobře a lze z nich snadno vyvodit originální myšlenka (sám Štír budiž nezbytnou výjimkou potvrzujíci pravidlo).
G8
  4. 3. 2013, 15:56
Simmonsovo veledílo, které poněkud zastiňuje celý zbytek jeho výborné tvorby. Na téměr 500 stranách dostanete jedno z nejlepších sci-fi, které kdy byly vydány. Jak do sebe postupně zapadají jednotlivé střípky autorovy geniální kompozice, návykovost se prudce zvyšuje. Štír je jeden z nejvíc badass sci-fi charakterů všech dob.
Crocuta
  26. 3. 2014, 17:19
Dílo takřka geniální, apoteóza sci-fi a - dnes už o tom není pochyb - zároveň její uznávaná klasika. Jeden z nejvýznamnějších vědeckofantastických románů 20. století.
Kanci
  7. 5. 2013, 14:47
Ze začátku jsem myslela, že knihu i odložím, protože mě moc nebavila, ale poté se děj rozjel na plné obrátky... I když ve většině Simmonsových knihách je děj zbytečně roztahaný, ale celkový dojem je pak výborný :)
snedy
  8. 2. 2014, 16:07
Simmons ve vrcholné formě přinesl dílo, které jasně ukazuje, že sci-fi už dávno není brakovým žánrem. Na tisíci stranách namalovaný příběh o lidské budoucnosti a o naší schopnosti budovat, ničit a nechat se vést.
snedy
  1. 7. 2013, 18:34
Top 5 mezi tím, co jsem už přečetl. Výborné jednotlivé příběhy a neskutečně zajímavé položení základů pro následnou ságu. Štír je jedna z nejzajímavějších bytostí, kterou mi kdy nějaký autor představil a dodnes se snažím přijít na to, čí příběh mám nejradši.
kingmaker
  16. 10. 2011, 16:07
Simmons je bez vších pochyb výborný spisovatel s velkým přehledem a znalostmi. Ale, a to je nešvar více jeho knih, je místy dost ukecaný a "roztahaný" a to je i problém Hyperionu. Byly dokonce chvíle, kde jsem měl chuť knihu odložit. Neudělal jsem to a nelituju.
Phorbo
  20. 1. 2013, 15:40
První díl má na práci seznámit vás s charaktery, s jejich myšlenkovými pochody a motivy, bez kterých se neobejdete ve druhém díle. Postavy se chovají v prvním a zároveň v druhém díle s určitým cílem, který je pro všechny stejný. Navštívit Štíra. Seznamujeme se zároveň s Hegemonií, jak fungují Brány, jaké světy jsou v Síti a hlavně proč se sedm (tedy kromě Heda Masteena, jehož problém se objasní až v díle druhém)
ZouZoja
  3. 4. 2014, 11:42
Naprosto úchvatná kniha, která zanechává daleko za sebou většinu z toho, co jsem doposud četla. Každý jeden příběh je neuvěřitelně zajímavý a dohromady postupně vytváří obraz pro čtenáře z počátku zcela neznámého světa.
Edysss
  25. 2. 2014, 14:04
Tak první část byla opravdu super. Kombinace několika příběhů, které se navzájem provázaly. Druhá část knihy mě již bavila méně, ale též to mělo dobrý nápad... Simmons si zkrátka ve své knize vymyslel komplexní uvěřitelný svět, který ale zároveň nutí i k zamyšlení. Je to plné Keatse a rouhačských křesťanských myšlenek - například ta o výkladu zkoušky Abraháma byla fakt super!
porky
  27. 11. 2016, 18:48
Hyperion je opravdu výjimečné sci-fi. Simmons do něho dokázal v necelých 500 stránkách vložit nespočet originálních myšlenek a nápadů. I samotný svět budoucnosti, ve kterém se příběh poutníků odehrává, je velmi nápaditý. Mnohovrstvá zápletka je výborná a styl vyprávění alá Dekameron se mi taky líbil. Slabinou je ovšem nevyrovnaná kvalita jednotlivých příběhů. Některé jsou skvělé (Příběh vojáka a Příběh kněze). Další již nemají takovou kvalitu, ale stále jsou velmi zajímavé (Příběh detektiva a Příběh učence). Ovšem zbylé dva příběhy (Příběh básníka a Příbeh konzula) jsou podle mého spíše průměrné. Celá kniha tak nemá vyrovnané tempo a strhující pasáže jsou často střídány těmi dlouhými a nepříliš čtivými. Druhým nedostatkem pro mě byly (s výjimkou plukovníka Kassada) nijak zvlášť sympatické postavy, které mi příliš nepřirostly k srdci. To se ale třeba změní při čtení druhého dílu. Nicméně jako celek Hyperion rozhodně stojí za přečtení a osobně si pokračování moc rád přečtu. Nejsem znalec, ale v žánru Space opera asi není mnoho lepších děl.
slipka
  26. 11. 2016, 13:09
Někde jsem četl že se to dá srovnat s dunou,ale myslím že to dunu předčilo,i když mě berte s rezervou protože z každé ságy jak z duny tak z hyperionu jsem přečetl teprve první knihu.Z knížky plyne i jakési ponaučení pro naší civilizaci.Baví mě jeho svět a i když se v těch technických názvech a vymoženostech někdy ztrácím tak mi to nevadí.Je to výborný vypravěč.Hned po tomoto prvním dílu šahám po druhém,což se mi u duny nestalo...
xscar00
  10. 5. 2013, 10:50
Jedna z nejlepších knih co jsem měl tu čest číst. Příběh je propracovaný do naprostého detailu. Vřele doporučuji!
DUSINKA
  26. 6. 2010, 15:59
Skvostná věc. Sedm příběhů poutníků - sedm novelek v jednom románu, každá s hrdinou odkazujícím k jiné kultuře, jiné době, jiným literárním kořenům - každá napsaná stylem odpovídajícím profilu hlavního hrdiny. Vše dokonale propojeno mistrovsky vybudovanou zápletkou. Podle mě jeden z nejlepších sci-fi románů vůbec. Další díly sice již nemají onu obdivuhodnou brilanci stylu, ale rozhodně nekulhají za prvním dílem ve schopnosti rozvinout a postupně kruhem uzavírat příběh do velkého finále.
Formosa Oolong
  8. 2. 2010, 16:41
Zřejmě nejlepší sci-fi román, který jsem četla. Spletitá a hluboká kniha plná kulturních odkazů (v na sci-fi nezvyklé míře, takže pozor :}), která vám zůstane v hlavě.