Proč byste měli číst Kafku, než promarníte svůj život

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-411-8

Host (2011) 978-80-7294-411-8 320

Tvář Franze Kafky znají všichni, ať již četli některou z jeho knih nebo ne. A jeho zahloubaný obličej vyvolává neustálé představy: ponuré a hrozivé vize byrokracie, před níž nelze uniknout, děsivé proměny, zlověstné předpovědi holokaustu. Avšak zatímco o Kafkově genialitě bezesporu nelze pochybovat, představa o záhadné, neduživé a přízračné postavě, kterou jeho současníci sotva znali, se nijak nepodobá historické realitě.

Franz Kafka byl milionářský synek, oblíbený a s dobrými kontakty. Rád si užíval se společnicemi, chodil do nevěstinců a kupoval si drahé pornografické časopisy. Zastával nanejvýš záviděníhodnou a dobře placenou pozici ve státních službách. Až do samého konce zůstal loajálním členem pražské německé c. k. elity a při jeho spisovatelském úsilí jej podporovala mocná literární klika.

Zde je několik zavedených mýtů o Kafkovi:

- Kafka byl archetypem génia zneuznaného ve své době.

- Kafka byl osamělý.

- Kafku deptalo jeho úmorné zaměstnání a snažil se vybojovat si co nejvíce času na psaní.

- Kafku trýznil strach ze sexu.

- Kafka byl neuvěřitelně čestný ve věcech svých citů k ženám – až příliš čestný.

- Kafka měl panovačného otce, který neměl pochopení pro potřeby svého syna.

- Kafkův styl je tajemný a nesrozumitelný.

- Kafka nás zavádí do nepochopitelně bizarních světů.

James Hawes se snaží odhalit podstatu těchto mýtů a strhnout zdi, které kolem Franze Kafky vystavěly celé generace dveřníků – vědců, životopisců a turistických průvodců. Vrací nám tak skutečného člověka a skutečný význam jeho skvostného díla.

Opravdu vynikající. Poučné, nepodlézavé a kacířské.
Dr. Peter Thompson, ředitel Centre for Ernst Bloch Studies a autor knihy The Crisis of the German Left (Založil/a: ssuva)

antoniana
  2. 8. 2014, 16:10
Skvělá kniha, strašně jsem se u ní bavila. Autor přesvědčivě narušuje auru kolem Kafky a dívá se na něj jako na obyčejného člověka.