Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jiný život

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jiný život

Nejnovější vydání:
Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-476-7
Počet stránek: 488
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2011) 978-80-7294-476-7 488

Memoáry jednoho z nejuznávanějších švédských spisovatelů se počínají v malém zeleném domě v severním Švédsku a končí Enquistovým návratem — nejen zpět ke psaní, ale i symbolicky obratem k jinému životu. Per Olov Enquist, podobně jako August Strindberg, popisuje svůj život v er-formě. Po bezpečných dětských letech přichází neklidná dospělost, kdy Enquist tráví dlouhý čas v cizině a na cestách. Berlín, New York, Paříž, Kodaň. Díky hře Noc Tribádek se mu dostane mezinárodního věhlasu, v roce 1977 je dokonce uvedena na Broadwayi. Ale úspěch, který ho vymrštil k výšinám slávy, ho zároveň uvrhá stále hlouběji do propasti zoufalství. Obklopí ho neproniknutelná mlha a je sotva schopen napsat dopis, natožpak román. Dlouho a bezúspěšně se pokouší svým úzkostem unikat, nic se mu nedaří. Nakonec však přece jen cestu zpět k psaní najde.

Setkává se tu romanopisec a člověk Per Olov Enquist. A výsledek? Hold porozumění a empatii.

V Enquistově vyprávění se snoubí humor, smutek a přehršel informací. Je to příběh plný života, naděje a lásky k těm, o kterých vypráví. Jsem přesvědčen, že jediné slovo, které knihu může charakterizovat, je brilantní.

V autobiografické knize Pera Olova Enquista najdeme pasáže, které by si zasloužily zlidovět. Například motiv chlapce, jenž kvůli povinné zpovědi musí každý týden spáchat nějaký hřích. Je to bildungsromán o třech aktech, s brilantní vyprávěcí technikou a citem pro dramatičnost. (Založil/a: ssuva)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace