Pád Hyperionu

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Laser-books - 1997
ISBN: 80-7193-022-9

Laser-books (1997) 80-7193-022-9 580

Nyní nás Simmons v úchvatném pokračování Hyperionu vrací do daleké budoucnosti, kde se otevírají záhadné Hrobky Času; tajemství, které se v nich ukrývá, odhalí, že nic – nic v celém vesmíru – už nebude jako dřív. (Založil/a: Tanmut)

illy
  2. 4. 2012, 10:38
Simmons je opravdu PAN spisovatel s neuvěřitelnou imaginací a Kantos Hyperionu dokonalé dílo. Není to žádný "easy reading", ale zážitek který přetrvá.
HPL
  7. 1. 2016, 10:07
Již nějakou tu gigasekundu se mi myšlenky začly toulat k panu Ťuhýkovi (a vlastně i k osudům družiny poutníků) a já to nakonec nevydržel a pln nadšeného očekávání si sehnal toto pokračování.
Že to bude minimálně stejná pecka jako Hyperion, bylo jasné dle ohlasů. Navíc mi Simmons již několikrát dokázal svůj talent - jeho fantasie, promyšlenost a smysl pro detail ční vysoko nad většinu (stávající) konkurence.
Jelikož první díl končí takřka uprostřed věty, téměř ani nepřekvapí na první pohled nenavazující začátek - ale stačilo pár stran a já se opět cítil jako doma. Simmons (a jeho krásné zákulisí této space-opery) mi očividně chyběl(i) víc, než jsem si myslel. Ze začátku sice dalo zabrat rozvzpomenout se na přehršel výrazů (slovníček ve stylu Duny by nezaškodil), se jmény to naštěstí nebyl problém.
Děj spád jak sviňa a odtrhnout se od čtení byl často problém. Vysoce návykové. Rozplétání příběhu a dávkování odpovědí prostě paráda. I když se nic neděje, tak se vlastně pořád něco děje. Přesto se mi zastesklo po dekameronském způsobu vyprávění předešlého dílu.
Nedostatky? Ty zde ve své podstatě neexistují. Snad až na to, že "lidská" NI je trochu nedomyšlená, kór proti své nemesis (což ale mohl Simmons udělat schválně…), že Monetinu identitu zde již lze předem odhadnout a že re-edice by vážně bodla. Nechápu, že je u nás (kde sci-fi fandů není vyloženě málo) Simmons tak zanedbáván
A co se děje týče, rozuzlení zápletky naprostá bomba, Johnny (John, Joseph, whatever...) dobrej charakter a zajímavá postava, naprosto dokonalé byly části s Ummonem a z odhalení kruciformu mi už jen spadla čelist. Samotný konec pak možná trošku sladkej, ale i takovej hejtr jako já to těm postavám po vší té epické ždímačce musel přát. A po přečtení už teď vím, že až budu číst Hyperion znovu, bude to snad ještě lepší a rozhodně ještě hezčí. EPIC! MUST-READ! KWATZ!

PS: Čteno po Strossově Accelerandu, a je vidět, že i zde se Charlie inspiroval. Hlavně části s technojádrem vyvolávaly deja-vu.
PPS: Body za překladatelský vtípek "tuhej jako ťuhýk"! :D.
PPPS: Co je to Bůh? Uschlé dřívko s hovnem. :D
G8
  9. 5. 2016, 13:26
Pokud jste fanoušci sci-fi, tak je pro vás Hyperion zkrátka povinná četba. Najděte si klidné místo a dost času a pokořte celý Kantos (Hyperion a Pád Hyperionu) naráz. Účinek se násobí.
Phorbo
  20. 1. 2013, 15:46
Druhý díl zaujme novými postavami. Tak jako se setkáváme se všemi poutníky tak přibívá kybrid a VA v hlavních vedlejších rolích. Kniha je výtečná, neomalená a na dobu kdy to Simmons napsal tak je to masakr. Je vidět hodně odkazů na hodně filosofií, filmů a jiných autorů. Všechno ale míchá do drinku událostí, které se nedaj vymyslet jen tak. V první třetině se seznamujeme s novými postavami tak jako pokračujeme s postavami poutníků. (SPOILER ALERT) V druhé třetině již zažíváme konfrontace poutníků se štírem a jeho překvapivé objevování. Konec je opět, jak má Simmons ve zvyku takový hodně rychlý, utnutý.Horzně se mi nelíbí, jak je příběh pěti poutníků ukončen, bez jakékoliv budoucnosti. Jasně, Sol je s Rachel a Monetou v budoucnosti, Konzul letí do Sítě, Brawne čeká Tu, jež učí ale Martin se viditelně nikam nehrne. Třetí díl se navíc odehrává skoro 250 let po pádu Jádra. Výtečná kniha, kterou jsem měl problém nečíst, ale ten konec je klasicky hroznej.
ZouZoja
  3. 4. 2014, 11:46
Pro mě o maličko slabší než první díl, ale pořád na 5 hvězdiček. Asi jsem prostě jenom byla moc rozmlsaná, protože na prvním dílu mě kromě skvělého příběhu fascinoval i ten dekameronský způsob vyprávění. S tím je bohužel třeba se rozloučit. Ale jakmile si na to člověk zvykne, může si zase začít plně vychutnávat skvělý děj plný úžasných a překvapivých odhalení.
vaclaw
  21. 2. 2015, 11:16
Jedna z nejlepších knih, co jsem četl, dokonce se mi líbila o něco víc, než první díl. Skvělý mnohovrstevnatý děj, komplikovaná zápletka, propracované postavy, filozofický podtext a chytlavý styl vyprávění dělá z pokračování Hyperionu klenot světové sci-fi. Navíc Simmons se víceméně vyhnul svým zdlouhavým popisům a vypravěčským úletům, takže i přes svůj ohromný rozsah se dá přečíst opravdu jedním dechem, a navíc vzhledem ke komplikovanosti celé Simmonsovi příběhové konstrukce je zaručena slušná opakovatelnost četby.