Problémy pro třetí tisíciletí

Problémy pro třetí tisíciletí

Podtitul: sedm největších nevyřešených otázek matematiky

Originální název: Millenium problems : the seven greatest unsolved mathematical puzzles of our time

Dokořán - 2005
ISBN: 80-7363-016-8

Dokořán (2005) 80-7363-016-8 269

V roce 2000 uspořádala nadace Leonarda Claye působící při Harvardské univerzitě matematický kongres. Její představitelé vyhlásili sedm nejdůležitějších nevyřešených problémů matematiky a za vyřešení každého z nich vypsali odměnu jednoho milionu amerických dolarů. Problémy zasahují do mnoha moderních oborů současné čisté i aplikované matematiky, od topologie přes teorii čísel, kryptografii a výpočetní techniku až po letecký design. Keith Devlin, nedostižný popularizátor matematiky, v této knize formou srozumitelnou komukoli vysvětluje podstatu, původ a význam každého ze sedmi problémů. Po přečtení této knihy se čtenář hned může pustit do řešení některé z těchto sedmi hádanek — v sázce je přeci sedm milionů dolarů! (Založil/a: ssuva)

Keith Devlin Keith Devlin

Fuzik
  17. 3. 2013, 20:33
Kniha je velmi dobře napsaná. Autor předesílá, že se jedná o nelehké oblasti matematiky, a proto čtenáře nejen povzbuzuje k četbě, ale také uklidňuje, že není nutno všemu rozumět a že je zcela vpořádku, když čtenář nedočte kapitolu nebo knihu odloží nedočtenou.
Autor, dle mého názoru, velmi pěkně odvozuje historické pozadí nevyřešených úloh, zjednodušuje je tak, aby byly pochopitelné pro nematematiky. Nedokážu posoudit, zda svého nelehkého úkolu napsat knihu pro nematematiky o tak abstraktních částech matematiky dosáhl, neboť jsem matematik. Ale knihu jsem si užil od A do Z.
P.S.: Bez ohledu na miliony, do řešení se nepouštím. :-)