Endymion

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Perseus - 1998
ISBN: 80-86030-45-8

Perseus (1998) 80-86030-45-8 608

Volné pokračování knih Hyperion a Pád Hyperionu, jedné z nejslavnějších a kritikou uznávaných sci-fi sérií posledního desetiletí.
274 let po Pádu, vesmíru vládne chaos. Raul Endymion, někdejší pastevec a odsouzený vrah, se stává figurkou v kosmické hře, jejíž výsledek rozhodne o osudu lidstva. Jako osobní strážce nové spasitelky překoná prostor, čas a samotnou podstatu reality, aby se stal dívčiným ochráncem, milencem a žákem. Aeneu pronásleduje do 32. století tajemný Štír, příšera, vražedný stroj a anděl odplaty, ale její záchrana je předurčena Endymionovi. Jak změní její poselství vesmír – pokud ho bude ochotná předat… a pokud na něj bude lidstvo připravené? (Založil/a: Tanmut)

HPL
  4. 7. 2016, 22:28
Endymion bohužel ani zdaleka nezačíná tam, kde Kantos končí. Otázkou však je, zda-li je to dobře či špatně (byl by to rozhodně těžší úděl, ale byl bych za něj radši). Ale třeba taková Duna již ukázala, že z většího časového odstupu v ději se dá profitovat – tak proč to nezkusit?
Vlákna příběhu jsou zde odvíjena pomalu, leč rozhodně nikoli nezajímavě a brzy jsem byl opět lapen Simmonsovým vypravěčským umem (na rovinu - takovouhle sci-fi ságu dokázal rozjet už jen Frank Herbert!!). Velmi potěší jak se vše vyvíjelo dál po pádu, tak i setkání se starými přáteli a známými místy. A jen počkejte až se na scénu vrátí náš kamarád Ťuhýk (jak by řekl fanoušek Drowning Pool - let the bodies hit the floor :P)
Rozdělení děje mezi Raula a Pax (ač jsem tomu na začátku nevěřil) funguje také výborně (snad až na to, že mě samotný Raul dost nebavil – trochu zásadní nedostatek u hlavního protagonisty). Nicméně, jak se tu již můžete přečíst, pořád je to Simmons (a to je nejdůležitější!).
Akce je tu skutečně požehnaně (a přestože dávám přednost filozofování - zde to funguje na jedničku. Takže už po 1/4 jednoznačně plný počet, i když za vrchol musím stále považovat první díl.
Putování Raula a jeho společníků je mnohdy malebné a zajímavé. Bohužel ale i mnohokrát dosti nudné a dlouhotrvající (a to hlavně v porovnání s předešlím(i) díly). Vůbec ona "dobrodružná" část je zde až příliš v popředí, holt škoda. S ohledem na kantos 4a1/2* Simmons však každopádně opět potvrdil, že je Král!
V neposlední řadě musím pochválit vtipnou a zajímavou (sebe)reflexi na předchozí díly a fungování Paxu (jak sociální, tak technologie).
Samotný konec je bohužel přesně takový, jaký jsem čekal... Totiž žádný...

PS: Kromě Duny jsem z tohoto dílu cítil i obří spojitost s Enderovou ságou (možná kvůli té církvi...)
PPS: našli jste odkaz na Blade Runnera? :P
PPPS: překlad "tough call" :D
Phorbo
  17. 2. 2013, 15:59
Mám pocit, že první dva díly už asi nic moc nepřekoná. Sice je píše už takhle rozvlekle a mohla by z nich být jedna epická kniha. Endymion je hrozně rozvleklý. Možná až zbytečně příliš. Celá kniha není o ničem jiném, než o nahánění hlavní trojice otcem kapitánem, z kterého se nakonec vyklube klaďas Paxu (a ve čtvrtém díle je hned povolán zpátky do služby po čtyřech letech vyloučení z paxu)... Simmons i přes to všechno udržuje jakousi laťku dost vysoko a jeho vypravěčský um je převeliký. Možná bylo zbytečné několik postav, motiv Nemes proč zabila Konzula... všechno se vším. Pokud se to nedozvím v posledním díle tak Simmonse nadobro zatratím a už ho nikdy číst nebudu chtít...
mouse
  5. 12. 2014, 22:15
Na niektorom zahraničnom serveri som čítal názor, že Hyperion je ako náboženský zážitok a Endymion je kacírstvo. Nebral by som to až tak vážne, ale niečo na tom je.
Myslím, že Simmons si mohol všetky 3 knihy o Endymionovi odpustiť. Prakticky všetko (od toho čo sa stalo s AI cez motiváciu štíra až po osud hrdinov popísaný v prvých dvoch knihách), čo sa na záver Hyperionu bralo ako fakt je tu prezentované ako mylná informácia a zmenené. Celá trilógia je o mesiášskej postave, o ktorej všetci vedia, že prichádza snažia sa ju zastaviť, alebo na ňu čakajú...a ona naozaj príde.

Je to ale stále Simmons, takže knihy sú plné skvelých nápadov (hlavne sa mi páčilo použitie cruciformu na cestovanie) a číta sa to viac ako dobre. Pre mňa ale veľké sklamanie.