Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Společnost Národního muzea v dějinách i v současnosti

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Společnost Národního muzea v dějinách i v současnosti Originální název: Společnost Národního muzea v dějinách i v současnosti

Nejnovější vydání:
ARSCI - 2007
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
ARSCI (2007)

Lidská paměť je krátká a málokdo z členů Společnosti Národního muzea si dnes vzpomene, jak neobvykle dlouhou tradici za sebou toto sdružení má a jakými osudy prošlo, než v roce 1990 získalo dnešní podobu. Společnost ovšem není živá bytost, jsou to lidé, kteří ji vytvářejí a udržují při životě a v činnosti. Odkaz dávno zemřelých zakladatelů i budovatelů je v ní trvale přítomen, ale nevyplývá z její dnešní existence nijak samozřejmě. Proto je občas dobré se ohlédnout.
Málokdo si dnes uvědomí, že Národní muzeum, dnes obecně chápané jako státní, bylo po většinu své existence soukromým majetkem: vlastnila je společnost vytvořená k tomuto účelu, první muzejní spolek u nás, a spravovala je podle svých možností a schopností více než sto let v zájmu české kultury, vědy a veřejnosti. V prvním půlstoletí své existence bylo toto muzeum vedle Královské české společnosti nauk jediným střediskem vědeckého bádání v Čechách, ale také vůbec jediným institučním pilířem rozvoje české literatury a časem i národního hnutí. Proto stačilo napsat Muzeum s velkým M a každý v Čechách věděl, o které muzeum jde.
(Tento sarý dobrý zvyk ponecháme pro stručnost i zde: Muzeum v následujících odstavcích znamená Národní muzeum, Společnost pak Společnost Národního muzea, ať už se obojí z vůle úřadů jmenovalo tak či onak.)
V paměti Muzea jsou zahrnuty celé dějiny novodobého českého národa a jeho kultury. Jeho tradice není pouhým pasivním součtem hodnot stáří a nepřetržitosti. Je to cenný majetek, na nějž bychom měli být pyšnější, než jsme - i v dnešním překotně žijícím světe. Už proto, aby nevyšla naprázdno nezištná a statečná snaha koužku učených milovníků svého národa i své země, zakládajícího a budujícího ústav, jenž by podle slov Františka Palackého "všestrannou známost vlasti, nám před jinými známostmi tak potřebnou, všem poznati ji žádostivým usnadnil; ve kterémžby, jako v pokladišti (skladu) národním, živý obraz toho se stavěl, co Čechy byly a co jsou, jak z ohledu na přirozené povahy země, tak i z ohledu na dějiny národu". (z úvodu knihy) (Založil/a: xargos)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace