Vzestup Endymionu 2

Perseus - 1999
ISBN: 80-86030-73-3

Perseus (1999) 80-86030-73-3 260

Druhá kniha ze dvou.

V této poslední knize Dan Simmons vynikajícím způsobem splétá nitky osudů všech zúčastněných. Představivost drásající příběh, srovnatelný s největšími veledíly sci-fi, graduje k úžasnému a naprosto nečekanému konci. Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu jsou mistrnými romány, které si určitě zaslouží místo ve zlatém fondu literatury science fiction. (Založil/a: Tanmut)

Phorbo
  13. 5. 2013, 6:50
Tak sám nevím pořádně, co jsem čekal. Vysvětleno, co bylo potřeba bylo. Co bylo zahaleno do hávu tajemna, zůstalo ukryto a nebylo vysvětleno ani hlavním postavám. Kor ani Aenea to nevěděla, takže vlastně nejsme o nic ošizeni, protože Aenea věděla všechno.
Simmons mě vždy dostane svým prachsprostým a hrozným koncem tak jako to udělal v Illion/Olympos duologii a taky knihy s Kurtzem. Tady se to ani tak moc nekoná. Příběh dává smysl od začátku do konce (beru v potaz všechny 4 knihy) a ani se u toho člověk moc nenudí (neberu-li v potaz třetí díl Endymion, to je nehoráznej vopruz). Simmons je skvělý vypravěč, ještě lepší lingvista, ale hodně pasáží, hlavně teda Raulův příjezd na T'ien Shan je tak nudný a zbytečný... Myslím tu několika, snad i stránkovou, odstavcovou pasáž porovnávání hor a frakcí, které kde žijou. Hrozně mi to připomínalo Tolkiena (to doufám Simmonsovi polichotí). O postavách si vlastně ani nevím, co myslet. Raul má sloní pamět (chtěl jsem se zeptat co je to slon), ale je tupej jak nůž na roztírání másla. Aenea je naproti němu vševědoucí, kdy ani láma z Nebeských hor na ní nemá. Silenius je i ve věku necelého milénia sprostý jak dlaždič a A.Bettik je Pozorovatel. A kdo je otcem dítěte Aeney? To je v tomdle díle už více než jasné... vlastně už v té první části.
Kantos Hyperionu mě nesklamal, ale ani mě nenadchnul. Srovnám-li to ale s podobnou Simmonsovou space-operou Illion/Olympos tak je KH určitě lepší. Štír jako skvělý antihrdina, který nás doprovází všemi díly, Konzulova loď, A.Bettik, i ten Silenius a vlastně i ten zamilovaný páreček... vlastně mi budou chybět
SADS
  22. 8. 2016, 15:29
Hledal jsem Sci-Fi a jak už to bývá, náhodou jsem narazil na Kantos.
Asi nemůžu hodnotit jednu každou knihu zvlášť, ale serii jako celek. Přečetl jsem ji jedním dechem.
Některé věci se mi líbili jiné ne, ale celkově se jedná o jednu z nejzdařilejších S.O. jaké jsem četl. Závěr poslední knihy jsem malinko vytušil dopředu, ale i tak mi ležel v hlavě Dlouho a musím na něj pořád myslet. Hrdinové mě prostě přirostli k srdci. Nevím proč, je to vlastně trochu banální. Ale možná právě proto je to tak dobrá serie.