Zahájení

Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Perseus - 1998
ISBN: 80-86030-53-9

Perseus (1998) 80-86030-53-9 294

Jen oni mají sílu ovládat druhé. Po celá léta ji v sobě hromadí a nemilosrdně využívají ve svůj prospěch a bojují mezi sebou… Protože jen absolutní vítěz může ovládnout vše. Hororový román s vynikající zápletkou o skupině čtyř duševních upírů a jejich snaze o ovládnutí jeden druhého. O člověku, který se je snaží zastavit. Děj začíná v koncentračních táborech za druhé světové války a skáče od jednoho období minulosti všech čtyř postav až do přítomnosti. Kniha rozpracovává a rozšiřuje stejnojmennou povídku a vyšla ve třech dílech pod názvy Zahájení, Střední hra a Koncovka. (Založil/a: Tanmut)

Nestea
  4. 8. 2012, 22:27
bohužel mne Hladové Hry jako horor moc neoslovily. Od hororu očekávám, že se budu u některých scén bát nebo cítit napětí a tady bohužel nic takového nepřišlo. Možná jsem náročná, ale určitě jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla - námět děje je velmi zajímavý.
illy
  11. 10. 2011, 14:06
Sommonse považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů, a stejně jako má King TO, má Simmons HH. Přečetl jsem již dvakrát původní vydání, nové zakoupil a dal na čestné místo v knihovně. Vím že na něj opět přijde řada:-))
Tyet
  19. 7. 2011, 18:14
Od Simmonse jsem četla první Terror a ten mě naprosto uchvátil a dodnes má místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami. Na Hladové hry jsem se proto velmi těšila. Bohužel to je naprosto průměrný horor, nebylo tam nic, co by mě překvapilo nebo nad čím bych musela přestat číst, položit knížku do klína a přemýšlet. Jediný klad je ten, že děj odsejpá, takže jsem těch 900 stran nebo kolik přečetla za týden. Pro mě dost zklamání, bohužel.
ondrasek
  26. 10. 2015, 14:30
Obsahuje spoiler spoiler Vaše tělo ovládá někdo jiný než vy. To není nic nového, pár knih na toto téma jsem již četl, ale Dan Simmons to napsal hodně dobře.
To, jak si lidé, kteří mají schopnosti, půjčují těla jiných (i dětí), vraždí jimi a (většinou) mrtvé je pak opouští - to je silný kafe.
A při vyprávění starého žida Laskiho, jak s nimi v koncentráku hráli nacisti živé šachy, jsem měl husinu i na zadku.
Tak rychle pro druhý díl.
G8
  4. 3. 2013, 15:48
Jeden ze stěžejních prvků Simmonsovy tvorby. Možná by se dalo polemizovat, jestli bych ho posuzoval čistě jako horor, ale své kouzlo a pořádně mrazivou atmosféru to rozhodně má. Šel bych s hodnocením i výš, ale problém je v tom, že Simmonsův Hyperion ční moc výrazně nad celý zbytek jeho tvorby.
Very.N
  19. 1. 2016, 8:45
Zatím dávám dvě hvězdy. "Zatím" proto, že jsem knížku bohužel nedočetla. Ale komentář od Budulmana mi dává naději, že to chce čas a zkusím to znovu. Ono to vlastně není úplně špatné, občas to docela "jede", ale trochu mi vadí Simmonsův popis postav (detailní popisy vzhledu, postavy, oblečení, vystudovaná škola, zlozvyky ap.), které často nemají pro děj žádný význam. Nějak mi ten styl prostě nesedí... Ale nezavrhuji, jenom pauzuji :)
Hazakiros
  1. 11. 2013, 21:09
Po přečtení Černého léta jsem si koupil rovnou celou tato trilogii a rozhodně nelituji. Simmons se chopil velice zajímavého tématu , který výtečně zpracoval.I samotné začlenění do šachové partie, stejně jako prolínání různých časových linií ( 2. sv. válka, atentát na Kennedyho , či Lennona) zaručuje skvělý čtenářský zážitek.
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 10:54
Stephen King má své Prokletí Salemu, Bram Stoker svého Draculu a Dan Simmons Hladové hry. Každý z uvedených autorů ve svém díle stanovil v upírském světě jistá pravidla, která se od těch ostatních liší. Přičemž právě Hladové hry jsou tím nejodlišnějším, co na poli krvesajů můžeme najít. Veškerá zaběhnutá schémata jsou smetena ze stolu takovou razancí, že i Bram Stoker by nevěřícně kroutil hlavou. Simmonsovi upíři totiž vůbec nepijí krev, ale živí se zabíjením lidí pomocí psychické manipulace. Žijí mezi námi, vypadají stejně jako každý člověk, ale přeci jsou jiní. Znáte podivný pocit, když vám z ničeho nic běží mráz po zádech? Co když se právě nějaký upír nabourává do vašeho systému a tiše zabydluje v mozku?

Hladové hry jsou především rozsáhlý román o pomstě muže, který díky upírským rozmarům přišel ve druhé světové válce o rodinu a přátele. Autor v (téměř) tisícistránkové bichli prolíná několik dějových linií, až je občas těžké se v nich orientovat. Na povrch vyplouvají nově nabyté skutečnosti. Vyhlazování Židů bylo spíše zábavou lidí vlastnících tzv. „Schopnost.“ Psychičtí upíři mistrně ovládali kohokoli, stačilo otevřít pověstná vrátka v hlavě oběti. Hranice mezi fikcí a historií je zbořena, v imaginaci Dana Simmonse je možné vše.

Čím mi ale mistr udělal ohromnou radost, jsou nezapomenutelné záporné postavy. Někdy v budoucnu bych si docela rád od autora přečetl článek, ve kterém popisuje tvorbu takových legendárních záporáků. V prvé řadě bych chtěl vyzdvihnout geniální antihrdinku Melanii Fullerovou, při jejímž posledním monologu mě pokaždé zamrazí. Silná žena užívající si svého života do chvíle, kdy ji její přátelé hodí přes palubu, a je pouze na ní, jak se zachová. Bude smutně sedět v koutě, nebo zatne zuby a vtrhne do ringu? Melanie Fullerová by se mohla s klidem řadit mezi prvotřídní femme fatale každého dobrého noir filmu. S tím rozdílem, že Melanie není krásná, zato nepředvídatelná a plná intrik.

Kniha není horor, ale spíše dramatický thriller s prvky hororu a sci-fi. To vše okořeňte kriminální linkou, která se postupem stránek rozroste v daleko víc, než byste na začátku tušili. Mistrně zvládnuté akční scény jsou už jen třešničkou na již tak dokonalém dortu. Děj má spád a graduje rychlostí světla. Ač najdeme několik hluchých míst, po přečtení akční sekvence trvající dvě stě stran na nějaké hluché místo zapomenete. Jedinou výtku bych viděl v novém překladu, ač je kvalitnější než překlad původní, stále má spoustu zbytečně kostrbatých míst.

Pokud chcete vědět, jak vypadá román plný moře záporných postav s několika kladnými rybkami, neváhejte! O to více, zdali vás zájímá upír bez tesáků a krve. Shrnuto, podtrženo, Hladové hry se právem řadí mezi legendy žánru. Obrovská škoda, že tento klenot upíří tématiky je u nás tolik opomíjený. Snad se to s novým vydáním změní. (Má recenze pro sarden.cz)
Budulman
  22. 11. 2013, 20:19
Uf... konečně dočteno... a po té extrémně dlouhé době, kterou mi to trvalo musím nakonec stejně říct... To už je konec?
Na začátku jsem měl obrovské problémy se vůbec v ději a postavách zorientovat, knížku jsem na nějakou dobu odložil, abych se k ní po cca půl roce zase vrátil a užil si ji až do konce.
Abych pravdu řekl, některé části knihy byly strašně moc dlouhé, kdy jsem se až těšil na konec kapitoly, jiné měly spád, občas jsem nevěřil vlastním očím a z některých pasáží se mi dělalo solidně šoufl, kdy některé postavy posílali svoji "lidskost" až na samotné dno.
Poslední část už byla slušný akční nářez, sama o sobě utekla jako voda a epilog byl jako vystřižený z amerického filmu :-)
Celou knihu jsem nebral až tak moc jako horor, spíš výlet do psycho hlavy slušně ujeté Melanie Fullerové, sadistického Willyho, chlípného hajzlíka Haroda, odporných praktik stejně postižených šmejdů v tajných službách a dalších na té špatné straně, na druhé straně propracované postavy Saula Laskiho a vyvíjející se osobnosti Natalie a dalších na straně "dobra"
To celé zasazené do naprosto skvěle poskládaného příběhu, který byl až na pár situací naprosto uvěřitelný.
Navíc s precizními popisy snad úplně všeho, každého detailu. (chápu že tohle může někoho nudit, mě to dalo pocit toho, jako bych byl opravdu tam)
Suma sumárum, zážitek na hodně dlouho :-)
Ferry919
  7. 8. 2012, 14:19
Skvělá knížka, která má promyšlený děj, spád a uvěřitelné postavy. To všechno mi stačí k tomu, abych se královsky bavil. Nic jiného neřeším, proto této knize nemůžu nic vytknout.
Vasquez
  26. 9. 2012, 10:11
Po nahlédnutí do knihy jsem zjistil, že se jedná o původní, již vydanou trilogii Zahájení + Střední hra + Koncovka.

---------------------