První muž Říma

ISBN: 80-7202-150-8

Ikar (1997) 80-7202-150-8 766
Ikar (1994) 80-85830-12-4 766

1. část 6ti dílného historického cyklu z doby antického Říma
Historický román přibližuje osudy senátorů, vojevůdců a stratégů, kteří bojují o moc i výhodnými sňatky, vraždami a intrikami a vytváří obraz římské společnosti z období od roku 150 př. n. l. (Založil/a: jasta)

Richie
  28. 1. 2013, 13:34
Gaius Marius - vynikající státník a především vojevůdce starověkého republikánského Říma.
V prvním díle historického cyklu sledujeme vzestup tohoto ambiciozního politika a vojáka římské říše.
Byl jsem knihou nadšen. Po přečtení románu (včetně úžasných autorčiných poznámek na konci) jsem mnohem lépe porozuměl této převratné době, kdy se republikánské zřízení římské říše blížilo ke svému konci. Kniha je psána velmi čtivou formou (autorka mimojiné také napsala známé a oblíbené Ptáky v trní), ale především to je neuvěřitelně historicky věrně zpracované! McCulloughová musela pečlivě prostudovat stovky historických pramenů a věnovat se této tématice opravdu intenzivně.
Není nic lepšího, než si přečíst poutavý a napínavý román a přitom se ještě vzdělat v dějinách říše, která snad nejvíce ovlivnila i náš současný svět.
Kniha se v mé knihovně rázem vyšvihla na nejlepší románové dílo z doby konce republikánského Říma.
achilles
  10. 3. 2016, 8:49
Mé první setkání s Colleen McCullough a vskutku nemohlo být lepší. Velice zdařile historicky uchopené dílo bez zbytečných okras, ale zároveň poutavé. Něco pro labužníky antiky. Velice podařené jsou i vysvětlivky na konci- nejsou ale fádní jako bývá obvyklé, ale autorka s nimi zachází jako s další kapitolou se svými skvělými komentáři.
Pěkné je jak vysvětlila jméno Tydlytátus (orig. Lucius Tiddlypuss):
" V USA by to byl Joe Blow, v Británii Fred Bloggs nebo - pokud by šlo o aristokrata - Lord Muck of Dunghill Hall."
Knihomolka
  11. 5. 2014, 9:02
První díl ságy mapující starověký Řím od Gaia Maria po Marka Antonia. Pokud nejste fandové dějin, nic pro vás. Kniha je plná politiky a spletitých osudů významných římských rodin. Pro milovníky historie je to ovšem lahůdka. Reálie jsou pěkné, nezdeformované a kniha se přesto čte lehce. Poněkud širší celkový rozsah milovníky knih spíše nadchne.
Jari
  14. 10. 2014, 15:32
Vynikající a velmi čtivé dílo. Ačkoliv je kniha doslova nadupaná jmény, je napsaná tak, že se v nich čtenář neztrácí a vše má svůj smysl. Lidem se zájmem o starověký Řím nelze než doporučit - barvitý popis osobního života románových postav, jejich bydlení, způsobu vyjadřování a celkové tehdejší společnosti je zkrátka skvělý.